Ťažba bitcoinov nie je taká škodlivá pre životné prostredie, ako niektorí hovoria

od Martin Tkáč

New York Digital Investment Group (NYDIG) odhaduje, že v budúcom desaťročí nebude ťažba bitcoinov predstavovať viac ako 0,4% svetovej spotreby elektrickej energie. Pri ťažbe sa v roku 2030 taktiež vygeneruje 0,9% globálnych emisií oxidu uhličitého.

Ťažba bitcoinov a jej vplyv na životné prostredie

NYDIG zverejnil tento mesiac článok s názvom „Bitcoin Net Zero“, v ktorom sa uvádza, že spotreba energie a uhlíková stopa bitcoinovej siete sa v najbližších rokoch nezvýši. A to aj vtedy, ak sa cena kryptomeny výrazne zvýši.

Štúdia, ktorú zostavili partner Castle Island Ventures Nic Carter a zakladateľ NYDIG Ross Stevens, pojednáva o tom, ako sa uhlíková stopa siete môže v budúcnosti zmeniť v závislosti od kolísania cien bitcoinov, ťažobných ťažkostí a spotreby energie.

Aj v našom najagresívnejšom scenár sú emisie na celom svete iba 0,9 percenta a energetické vstupy iba 0,4 percenta z celkového globálneho súčtu

V predchádzajúcom roku bitcoinová sieť spotrebovala 62 terawatthodín (TWh) elektrickej energie a vyprodukovala 33 miliónov ton emisií oxidu uhličitého, čo je iba 0,04% celosvetovej spotreby energie a 0,1% globálnych emisií oxidu uhličitého.

Autori zistili, že uhoľný odpad spojený s ťažbou bitcoinov bol v roku 2020 „zanedbateľný z globálneho hľadiska“.

Viac ako na Filipínach

V súčasnosti ťažba BTC spotrebuje 101 TWh ročne, čo je 0,45% svetovej elektrickej energie. Podľa Cambridgeskej univerzity sieť bitcoinov spotrebuje viac energie ako celé Filipíny.

Vedci však tiež zistili, že bitcoin spotrebuje celkovo menej elektrickej energie ako všetky americké chladničky dohromady a iba 4,6% z celkovej energie použitej na klimatizáciu domov na celom svete.

Dokument tiež uviedol, že vyhliadky na „dekarbonizáciu“ ťažby bitcoinov v budúcnosti sú sľubné.

V dlhodobom horizonte bude bitcoinová uhlíková stopa (a s ňou aj absolútna uhlíková stopa bitcoinov) klesať, pretože obnoviteľné zdroje sa stále rozširujú a krajiny sa snažia dekarbonizovať svoje energetické siete

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár