Takmer pred jedenástimi rokmi Forbes oznámil smrť bitcoinu

od Martin Tkáč

Nedávne poklesy na trhu s kryptomenami rozhodne pokazili náladu investorov. Titulky „smrť bitcoinu“ sa vrátili do mainstreamových médií. Ukazuje sa však, že koniec BTC bol predpovedaný už pred jedenástimi rokmi.

NEWSLETTER okrypte.sk
Bolo to s najväčšou pravdepodobnosťou prvýkrát, čo veľký internetový portál, konkrétne Forbes, oznámil kolaps najväčšej svetovej kryptomeny.

Forbes a bitcoiny

„Áno, je to koniec bitcoinu,“ napísal Tim Worstall na webe Forbes 20. júna 2011.
V článku sa písalo o útoku na vtedajšiu najväčšiu kryptomenovú burzu Mt. Gox a pokles ceny BTC zo 17,50 USD na 0,01 USD.

Bitcoinová komunita čelila v nedeľu popoludní ďalšej kríze, keď cena meny na jej najobľúbenejšej burze Mt.Gox klesla v priebehu niekoľkých minút zo 17 dolárov na centy.

– opisuje situáciu autor Forbesu.

Počiatočný problém, ktorý viedol ku kolapsu ceny, bol ten, že jeden používateľ sa snažil predať viac, než dokázal trh absorbovať. Samozrejme, že hodnota čohokoľvek je určená rovnováhou ponuky a dopytu po tom. Tým pádom cena klesla. Ukazuje sa však, že to nie je jediný problém:

Odkedy som začal písať, ukázalo sa, že z burzy Mt Gox bolo ukradnutých viac ako 60 000 údajov používateľov. Napadnuté informácie zahŕňajú zašifrované heslá

– pokračuje novinár.

Je vhodné dodať, „nemusí to znamenať koniec experimentu s bitcoinom“.

smrť bitcoinu forbes

Bitcoin nie je mena

Ďalej však vysvetľuje, že BTC nespĺňa požiadavky na to, aby bol menou – nie je prostriedkom výmeny, nie je uchovávateľom hodnoty, nie je likvidný a bezpečný.

Žiadna mena nemôže mať všetky tieto vlastnosti (a ľudia po stáročia používali ako platidlo celkom zvláštne veci, od medených platní po mušle kauri, maslo, soľ, zlato, striebro a dokonca aj kúsky papiera s mŕtvymi prezidentmi, iste ultimate madness), ale mena, ktorá nemá významné sumy, dlho nevydrží

– dodáva.

Bitcoiny nie sú bezpečné, ako ukazuje nedávna krádež. Ako ukázali nedávne poklesy, sú nelikvidné a nemajú kúpnu silu. Ak áno, nebudú ani výmenným prostriedkom, veď kto by ich chcel akceptovať? Je ťažké pochopiť, na čo táto mena slúži

Áno, bitcoin sa vtedy obchodoval hlboko pod dolárom. Takže predtým, než v komentároch na sociálnych sieťach opäť oznámite „smrť bitcoinu“, spomeňte si na vyššie uvedený článok.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár