Takmer 7 % Španielov investovalo do kryptomien

Podľa štúdie Národnej komisie pre trh s cennými papiermi ide väčšinou o vzdelané osoby s vysokými príjmami.

od Simona

NEWSLETTER okrypte.sk

Španieli túžia investovať do kryptomien

Najvyšší španielsky finančný regulátor –  Národná komisia pre trh s cennými papiermi (Comisión Nacional del Mercado de Valores, CNMV), odhadli, že 6,8 % dospelej populácie Španielska investovalo časť svojho majetku do kryptomien. Väčšina týchto ľudí je z vysokopríjmovej skupiny. Na druhej strane ľudia s nižšími zárobkami túto triedu aktív nepovažujú za atraktívnu.

CNMV sa opýtala 1 500 dospelých Španielov, aby zistila, koľkí z nich pridelili svoje prostriedky na investície na trhu digitálnych aktív. Podľa výsledkov už 6,8 % nakúpilo bitcoiny alebo altcoiny. Toto percento sa líši v závislosti od demografických skupín.

Mladí, dobre vzdelaní a dobre platení zamestnanci oveľa častejšie investujú do kryptomien. Takmer 36 % ľudí vo veku 35 až 44 rokov priznalo, že si už digitálne aktíva kúpili. Iba 7 % ľudí vo veku 55 až 70 rokov urobilo to isté.

43,3 % investorov do kryptomien má vysokoškolské diplomy.

Rovnako ako v iných krajinách, väčšina HODLerov zarába solídne platy a má stabilnú prácu. CNMV zistilo, že 41 % tých, ktorí majú výplaty nad 3 000 eur vstúpilo na trh s kryptomenami, zatiaľ čo len 10,7 % Španielov zarábajúcich menej ako 1 000 eur vyčlenilo nejaké prostriedky na takúto investíciu.

66 % investorov tvoria muži a 34 % ženy.

bitcoin španielsko

Dodajme, že kapitálové zisky z predaja kryptomien sú v Španielsku zdaňované v rozmedzí 19 % až 23 % (v závislosti od príjmu fyzických osôb).

Lídri by sa mali hľadať inde

Úroveň prijatia kryptomien v Španielsku sa však zdá byť nízka v porovnaní s údajmi z Brazílie a Indonézie. Podľa prieskumu obchodnej platformy Gemini je 41 % respondentov z týchto krajín sú HODLery.

Stojí za zmienku, že adopciu v Brazílii a Indonézii podporuje životné prostredie. Väčšina obyvateľov týchto krajín nemá prístup k finančným službám, čo môže vysvetliť záujem o digitálne meny. Nákup kryptomien možno považovať aj za zabezpečenie inflácie. Brazílsky real a indonézska rupia sa v poslednom čase znehodnocujú.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár