Takmer 200 amerických bánk by mohlo skrachovať

Bankový sektor v Spojených štátoch zažil v poslednom čase silné otrasy. Krach banky Silicon Valley kritikov tohto typu inštitúcií len utvrdil v tom, že banky skôr či neskôr začnú krachovať. Stabilita tohto typu inštitúcií sa znižuje a prispieva k tomu viacero faktorov. Neustále rastúce úrokové sadzby znížili trhovú hodnotu aktív tohto systému v USA o 2 bilióny USD. K tomu sa pridáva veľký podiel nepoistených vkladov. Ekonómovia predpovedajú, že v najbližších rokoch nás čaká séria kolapsov mnohých tradičných bankových subjektov.

od Simona

Newsletter news

Stiahne SVB so sebou aj ďalšie banky?

Minulotýždňový kolaps banky Silicon Valley Bank bol potvrdením obáv, ktoré mnohí v sektore kryptomien presadzujú už roky. Konkrétne ide o krehké štruktúry tradičného finančného systému, ktorý sa začína tešiť čoraz menšej dôvere verejnosti. Štyria ekonómovia nedávno predstavili správu, v ktorej poskytli podrobnú analýzu rizík, ktoré postihujú viaceré finančné inštitúcie. Ako sa uvádza v dokumente:

„Aj keby sa len polovica nepoistených vkladateľov rozhodla vystúpiť z banky, takmer 190 bánk zostáva vystavených potenciálnemu riziku straty hodnoty poistených vkladov vkladateľov, pričom poistené vklady môžu predstavovať 300 miliárd USD.“

Ako sa uvádza, spôsob, akým americký Federálny rezervný systém vedie svoju menovú politiku, by mohol mať negatívny vplyv na dlhodobé aktíva, ako sú štátne dlhopisy a hypotéky. Následne môže prehĺbiť straty bánk. V analýze sa vysvetľuje, že banka je vyhlásená za platobne neschopnú, keď trhová hodnota jej aktív – po vyplatení všetkých nepoistených vkladateľov – nepostačuje na pokrytie všetkých poistených vkladov.

„Nedávny pokles hodnoty bankových aktív výrazne zvýšil krehkosť bankového systému USA pre nepoistených vkladateľov,“ uvádza sa v závere štúdie.

Fed chce chrániť banky, ale na čí úkor?

Americké federálne orgány sa zaviazali chrániť vkladateľov SVB a Signature Bank. Prezident Joe Biden tiež tlmočil, že program ochrany vkladov bánk sa neodrazí na daňových poplatníkoch.

Slová hlavy štátu však nevyzneli príliš dôveryhodne a verejnosť jeho vyhlásenie komentovala tak, že jeho sľuby považovala za reči.

„Všetko, čo robíte alebo na čo siahnete, stojí daňových poplatníkov,“

napísal Joe Billie z Republikánskej strany.

A tu je ťažké nesúhlasiť. Treba v tom vidieť paradox. Federálny rezervný systém vyhlásil špeciálny program financovania bánk, aby ich ochránil pred krachom. Na tento účel bol vyhlásený fond vo výške 25 miliárd dolárov. Teraz sa vynára otázka, kde na to táto inštitúcia vezme peniaze, keď v štátnom rozpočte je trojmiliardová diera.

Pred dvoma týždňami predstavila Bidenova administratíva svoj návrh rozpočtu na budúci rok. Obsahuje kontroverzné myšlienky o zvýšení daní pre hráčov s kryptomenami. Americká vláda chce týmto spôsobom získať až 24 miliárd USD na prelet deficitu, ktorý sama neustále zvyšuje.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár