SWIFT testuje CBDC pri cezhraničných platbách

SWIFT testuje CBDC pri cezhraničných platbách

0 komentárov

Záujem centrálnych bánk o digitálne meny sa v poslednom čase zvýšil. V súčasnosti deväť z desiatich centrálnych bánk na svete vykonáva výskum CBDC.

Podľa správy, ktorú SWIFT zverejnil 19. mája, CBDC analyzujú ekonomiky, ktoré tvoria viac ako 90 percent svetového HDP.

Čoraz viac týchto centrálnych bánk je už v pokročilom štádiu experimentovania. Deväť krajín už má vlastnú digitálnu menu, z ktorých najdôležitejšie sú Nigéria a Bahamy.

Mnohé z nich sa zameriavajú na to, ako môžu pomôcť dosiahnuť ciele národnej politiky. Existuje však problém: ich použitie mimo krajiny. Thomas Zschach, riaditeľ pre inovácie v spoločnosti SWIFT, uviedol:

Uľahčenie interoperability a prepojenia medzi rôznymi CBDC vyvinutými na celom svete bude kľúčové, ak máme plne využiť ich potenciál. V súčasnosti existuje riziko, že globálny ekosystém CBDC sa roztriešti, keďže mnohé centrálne banky vyvíjajú svoje vlastné digitálne meny založené na rôznych technológiách, štandardoch a protokoloch.

CBDC swift

Fragmentácia CBDC by mohla viesť k „digitálnym ostrovom“

Podobný názor má aj Nick Kerigan, šéf inovácií v spoločnosti SWIFT. Ak sa neprijmú žiadne preventívne opatrenia, táto fragmentácia môže podľa neho viesť k vytvoreniu „digitálnych ostrovov“ po celom svete:

Ak sa nič neurobí, fragmentácia by mohla viesť k „digitálnym ostrovom“ po celom svete. Rôzne systémy a rôzne CBDC budú musieť byť schopné efektívne spolupracovať. V opačnom prípade to obmedzí schopnosť podnikov a spotrebiteľov vykonávať bezproblémové cezhraničné platby pomocou CBDC.

Pomocou siete CBDC založenej na technológii DLT a osvedčeného systému hrubého zúčtovania v reálnom čase (RTGS) spoločnosť SWIFT v roku 2021 ukázala, že dokáže úspešne uskutočniť cezhraničnú transakciu medzi jedným subjektom.

Tentoraz inštitúcia v spolupráci s Capgemini skúma, ako môže prepojiť viaceré národné siete CBDC, aby umožnila hladké a bezproblémové cezhraničné platby.

zdroj: cointelegraph.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár