SWIFT plánuje preskúmať tokenizáciu aktív

od Martin Tkáč

Globálny poskytovateľ finančných komunikačných služieb, SWIFT, plánuje spustiť inovatívny pilotný projekt v prvom štvrťroku 2022. Jeho cieľom bude preskúmať interoperabilitu na vznikajúcom trhu tokenizácie aktív.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

SWIFT otestuje tokenizované aktíva

Okrem SWIFT budú ďalšími aktérmi iniciatívy Clearstream, Northern Trust, SET a ďalší. Thomas Zschach, riaditeľ inovácií spoločnosti SWIFT, uviedol, že vďaka schopnosti organizácie prepojiť viac ako 11 000 inštitúcií v 200 krajinách má strategickú pozíciu na to, aby sa mohla zapojiť do budúcnosti tokenizovaných cenných papierov:

Tešíme sa na tento súbor nových experimentov a inovatívnu spoluprácu s účastníkmi trhu na vznikajúcom trende tokenizovaných aktív.

Experimenty podľa SWIFT budú využívať digitálne meny centrálnej banky (CBDC) aj pevné formy platieb, ktoré môžu zahŕňať americký dolár, euro atď.

Zvýšený záujem o tokenizované aktíva

Aj keď sa trhová kapitalizácia tokenizovaných aktív javí ako malá v porovnaní s kryptomenami, očakáva sa, že tento trh do roku 2027 porastie nad 24 biliónov dolárov.

Zdá sa teda, že záujem o túto triedu aktív rastie. V poslednom čase sa tokenizovalo mnoho finančných nástrojov, ako sú akcie, dlhopisy a iné nelikvidné aktíva vrátane komodít a nehnuteľností.

Do tejto témy patrili aj banky a spoločnosti zaoberajúce sa obchodovaním s cennými papiermi. Ponúkajú frakcionáciu, čo je proces, pri ktorom sa zlomky aktív predávajú ako digitálne tokeny, aby sa zvýšila likvidita a dostupnosť.

Podľa oznámenia sa experiment zameria na zlepšenie výmeny informácií medzi účastníkmi a interakčnými systémami. V úryvkoch zo správy čítame:

Spoločnosť SWIFT plánuje sériu experimentov v 1. štvrťroku 2022, pričom využíva svoju dôveryhodnú úlohu centrálnej platformy na skúmanie procesov vydávania, doručenia za platbu (DVP) a spätného odkúpenia na podporu bezproblémového a likvidného trhu s tokenizovanými aktívami.

Majk Spirit NFT

Pozícia SWIFT ohrozená kryptomenami

SWIFT je komunikačná platforma, ktorá spája banky a iné finančné inštitúcie na uskutočňovanie cezhraničných platieb. S rastúcim záujmom o digitálne meny, ako sú kryptomeny, CBDC a stablecoiny, sa objavujú návrhy, že SWIFT môže v blízkej budúcnosti stratiť svoju pozíciu.

V roku 2019 generálny riaditeľ SWIFT Yawar Shah povedal, že kryptomeny spôsobujú pozoruhodné zmeny v globálnom finančnom priestore.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár