Svetová banka: Nepodporíme úsilie Salvádoru uznať BTC ako zákonné platidlo

od Martin Tkáč

Svetová banka nepodporuje kroky Salvádoru týkajúce sa bitcoinu. Ako sme informovali, úrady krajiny uznali kryptomenu ako zákonné platidlo, čo sa stretáva s čoraz väčšou kritikou.

Svetová banka: Nebudeme podporovať aktivity Salvádoru

El Salvador nedávno vytvoril zákonné platidlo BTC. Ukazuje sa však, že sa to mnohým medzinárodným organizáciám nepáči. Napríklad Medzinárodný menový fond (MMF) poznamenáva, že táto záležitosť môže byť kontroverzná z právneho aj ekonomického hľadiska.

Teraz má Svetová banka podobné pochybnosti.

„Aj keď nás vláda požiadala o pomoc s bitcoinmi, nie je to nič, čo by Svetová banka mohla vrátiť, vzhľadom na nedostatky v ochrane životného prostredia a transparentnosti, uviedol pre médiá hovorca Svetovej banky.

Svetová banka však poznamenala, že môže Salvádoru pomôcť iným spôsobom. Napríklad poukázal na „transparentnosť meny a regulačné procesy“.

V stredu zasa salvadorský minister financií Alejandro Zelaya uviedol, že krajina sa obrátila so žiadosťou o pomoc na Svetovú banku.

Chcem oznámiť, že sme požiadali o technickú pomoc Svetovú banku

– napísal na Twitteri.

Cieľom bolo umožniť banke „sprevádzať Salvádor pri implementácii a regulácii bitcoinu ako zákonného platidla“.

Rozhodnutie Svetovej banky pobúrilo priaznivcov bitcoinu. Anthony Pompliano tweetoval v reakcii na správu, že „Svetová banka neprišla na to, ako zarobiť peniaze pomocou bitcoinu“.

Samson Mow, CSO spoločnosti Blockstream zaoberajúcej sa vývojom blockchainu, bola správami podráždená. Podľa jeho názoru je Svetová banka niečím zastaraným.

Kritici

Aj keď nový zákon o bitcoinoch vyvolal medzi priaznivcami kryptomeny po celom svete veľa vzrušenia, získal si aj veľkú kritiku. Ekonóm Steve Hanke uviedol, že Salvádor, ktorý používa bitcoiny ako zákonné platidlo, by mohol „úplne zrútiť jeho ekonomiku“.

Medzinárodný menový fond bude chcieť potrestať Salvádor za také odvážne rozhodnutie a sťažiť vláde rokovanie o pôžičke vo výške 1 miliardy dolárov na podporu ekonomiky krajiny.

Hovorca MMF Gerry Rice poznamenal, že nové rozhodnutie vlády predstavuje rad finančných, právnych a makroekonomických problémov, ktoré si vyžadujú „veľmi dôkladnú kontrolu“.

Je však potrebné dodať, že niektoré spoločnosti sa ponáhľajú pomôcť. Athena Bitcoin naznačila, že bude konať rýchlo, aby do Salvadoru prilákala čo najviac bitcoinmanov. Spoločnosť sa dnes na Twitteri opýtala prezidenta Salvádoru, či by stačilo „1 000 bankomatov“, a politik zo žartu odpovedal „1 000? Možno 1500? “

Salvádorský minister práce a sociálnych vecí Rolando Castro včera poprel tvrdenia, že ministerstvo začalo diskusiu o možnosti použitia bitcoinu na vyplácanie miezd zamestnancov, pričom uviedol, že je „príliš skoro na to, aby sme hovorili o mzde v BTC“

zdroj: pixabay.com, bitcoin.pl, twitter.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár