Švédsko vymenovalo Erika Thedéena, skeptika Bitcoinu, za nového prezidenta centrálnej banky

od Martin Tkáč

Švédska centrálna banka Riksbank v piatok oznámila, že za svojho nového prezidenta vymenovala skeptika BTC a súčasného šéfa národného finančného regulátora Erika Thedéena.

NEWSLETTER okrypte.sk
Thedéen, generálny riaditeľ Švédskeho úradu pre finančný dohľad (FSA), nahradí Stefana Ingvesa, ktorý stojí na čele banky od roku 2006.

Bývalý prezident Štokholmskej burzy cenných papierov má byť vymenovaný na šesťročné obdobie.

Bývalý predstaviteľ ministerstva financií a prezident Štokholmskej burzy cenných papierov sa ujme úradu 1. januára a vo februári 2023 sa zúčastní na stretnutí o menovej politike. Thedéen bude túto funkciu zastávať šesť rokov. Vo vyhlásení to napísala generálna rada centrálnej banky.

Jeho (Thedéenove) skúsenosti s riadením finančných inštitúcií a organizácií z neho robia vhodného kandidáta na nového generálneho riaditeľa Riksbank.

Thedéenovo vymenovanie sa stretlo so skepticizmom v odvetví kryptomien.

Eric Wall, analytik a obchodník v oblasti kryptomien so sídlom v Štokholme, na Twitteri napísal, že vymenovanie nového generálneho riaditeľa nemohlo prísť v „horšom“ čase. Wall predtým kritizoval Thedéena ako „nevedomého“.

Thedéen navrhuje celoeurópsky zákaz ťažby BTC

Thedéen ako podpredseda Európskeho úradu pre cenné papiere a trhy (EMSA) vyzval na celoeurópsky zákaz ťažby kryptomien „proof of work“ s tým, že spotreba energie v tomto odvetví sa v jeho domovskej krajine stáva „národným problémom“.

Bitcoin je teraz pre Švédsko národným problémom kvôli množstvu obnoviteľnej energie pridelenej na ťažbu. Bolo by iróniou, keby sa veterná energia generovaná na dlhom švédskom pobreží použila na ťažbu bitcoinov.

Bitcoin je zodpovedný za 0,53 % svetovej elektriny, podľa Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index.

Bitcoin je vytvorený pomocou systému známeho ako „Proof-of-Work“ (PoW). Decentralizovaný mechanizmus konsenzu, ktorý odmeňuje sieť superpočítačov alebo baníkov za schvaľovanie transakcií na blockchaine.

Niektorí vedci a ekonómovia však tento proces kritizovali a tvrdili, že spotrebuje príliš veľa elektriny a poháňa klimatické zmeny. Ethereum, druhá najväčšia kryptomena, ktorá tiež využíva PoW. Prechádza však na energeticky efektívnejší systém Proof-of-Stake (PoS).

Vlani v novembri Erik Thedéen, budúci generálny riaditeľ Riksbank, uviedol, že spotreba energie pri ťažbe bitcoinov vo Švédsku sa za päť mesiacov zvýšila o „niekoľko sto percent“.

O pár mesiacov neskôr v rozhovore pre Financial Times dal švédsky regulátor jasne najavo, že nežiada úplný zákaz kryptomien. Skôr „diskutovať o posune odvetvia smerom k efektívnejšej technológii“.

zdroj: beincrypto.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár