Švédski generálni riaditelia chcú zakázať ťažbu POW

od Martin Tkáč

Generálni riaditelia Švédskeho úradu pre finančný dohľad a Švédska agentúra na ochranu životného prostredia požadujú zákaz ťažby na základe proof-of-work v EÚ, pretože to môže ohroziť snahy regiónu o prechod na čistejšiu energiu.

Cambridge University a Digiconomist odhadujú, že elektromobil by bol schopný prejsť 1,8 milióna míľ s energiou použitou na ťažbu jedného bitcoinu metódou POW. A že každý rok sa do atmosféry uvoľní 120 miliónov ton oxidu uhličitého, aby sa vyťažilo 900 bitcoinov každý deň.

Odhadujú tiež, že Bitcoin a Ethereum spotrebujú za jeden rok približne dvakrát toľko elektriny ako Švédsko ako celok. Treba poznamenať, že Digiconomist kritizuje neefektívnosť kryptomien. Zaujímavým protipólom k tvrdeniam Digiconomistu je tvrdenie Ark Investment Management. Bitcoin využíva menej ako desať percent globálnej energie, ktorú využíva tradičný bankový sektor.

Ťažba bitcoinov je v rozpore s proekologickým postojom regiónu

Baníci prišli do severských regiónov kvôli nízkym cenám energie, nízkemu zdaneniu a dobrému prístupu k obnoviteľnej energii. Pripomienky generálnych riaditeľov sa zdajú byť obzvlášť znepokojené tým, že EÚ stanovuje normy pre dodržiavanie podmienok Parížskej dohody.


Obavy o spoločenskej užitočnosti ťažby Bitcoinu vyjadrili ochrancovia životného prostredia, ktorí protestovali proti továrni Greenidge v New Yorku. A teraz ich opäť vyjadrujú generálni riaditelia. Veria, že ťažba je hrozbou pre klimatickú transformáciu, ktorá sa musí urýchlene uskutočniť.

Jeff Kirt, výkonný riaditeľ prevádzky, v prvej polovici roku 2021 povedal, že ekologická stopa závodu sa nikdy nezlepšila. Napriek elektrine, ktorú spotrebuje 8000 počítačov v závode.

Švédske úrady vyzývajú EÚ, aby zakázala PoW

Švédske úrady vyzývajú EÚ, aby zakázala ťažbu proof-of-work. Zároveň vyzývajú Švédsko, aby zaviedlo opatrenia na obmedzenie produkcie ťažby kryptomien. Rovnako ako opatrenia na zastavenie spoločností, ktoré obchodujú a investujú do aktív kryptomien tým, že sa propagujú ako udržateľné.

Profesor Brian Lucey z Trinity College Dublin v komentári pre Financial Times nazval Bitcoin „špinavou menou“. Aby sa tomu zabránilo, spoločnosť s názvom Argo Blockchain Solutions sa spojila s DMG Blockchain s cieľom vytvoriť prvý fond na ťažbu bitcoinov, ktorý je úplne poháňaný vodnou energiou.

Wesco Operating Inc a EZ Blockchain našli spôsob, ako zachytiť energiu z plynových erupcií na poháňanie ťažobných operácií.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár