Švajčiarsko zavedie pravidlá AML na krypto spoločnosti

od Martin Tkáč

Švajčiarsky úrad pre finančný trh (FINMA) bude od miestnych krypto spoločností požadovať, urobiť ďalšie kroky, aby zabránili zločincom používať kryptomeny. Regulátor by upriamil svoju pozornosť aj na bitomaty, pretože sa domnieva, že ich často používajú díleri drog.

FINMA sa zameriava na zločincov s kryptomenami

Podľa správy spoločnosti Finews bude švajčiarsky finančný regulátor, švajčiarsky úrad pre finančný trh alebo jednoducho FINMA pozorne dohliadať na miestnych poskytovateľov kryptomeny. To všetko s cieľom eliminovať transakcie prania špinavých peňazí.

Švajčiarske platformy by museli monitorovať, či zločinci používajú kryptomeny. Bernský orgán sa domnieva, že iniciatíva je „naliehavo potrebná“, pričom zdôrazňuje, že zločinci túto triedu aktív dokonca používajú na financovanie teroristických činov.

FINMA obrátila svoju pozornosť aj na bitomaty. Podľa agentúry predajcovia drog často používajú zariadenia ako platobné systémy. Stojí za zmienku, že Švajčiarsko je relatívne malá krajina. Na jeho území sa však nachádza 130 bitomatov, čo ho radí na šieste miesto spomedzi krajín s najväčším počtom takýchto strojov.

FINMA schválila aj ďalší zákon proti praniu špinavých peňazí. V súlade s tým znížil prah pre nákupy neoverených kryptomien z 5 000 švajčiarskych frankov (CHF) na 1 000 CHF (približne 1 080 dolárov). Inými slovami, všetci poskytovatelia finančných služieb digitálnych aktív musia zbierať údaje o tom, kto zaháji transakcie nad túto sumu.

UBS: Regulácia kryptomeny môže spôsobiť problémy

Jedna z popredných švajčiarskych bánk (UBS) sa nedávno podelila o svoje názory na reguláciu digitálnych aktív. Naznačil, že implementácia určitých pravidiel môže mať negatívny vplyv na trh.

Okrem toho varoval svojich klientov, že regulačné opatrenia môžu „bublinu“ prasknúť. UBS uviedla, že kryptomeny sú „špekulatívne“ a varovala, že môžu byť nebezpečné pre profesionálnych investorov:

Aj keď nemôžeme vylúčiť budúce zisky z ceny kryptomeny, vnímame to ako špekulatívny trh, ktorý predstavuje značné riziko pre profesionálnych investorov.

Na druhej strane, keď sa trh s kryptomenami na začiatku mája rozvíjal, UBS prejavila iný postoj. V tej dobe mal v úmysle umožniť svojim bohatým klientom získať prístup k digitálnym aktívam.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár