Vo Švajčiarsku sú kryptomenové spoločnosti menej ovplyvnené súčasným prepadom

Aktuálna kryptomenová zima viedla k hromadnému prepúšťaniu zamestnancov firiem v tomto sektore a lavíne bankrotov subjektov pôsobiacich na kryptomenovom trhu. Ako sa však ukazuje, na svete sú oblasti, kde sa podnikateľom s digitálnymi aktívami aj napriek prepadu darí výborne, ba čo viac, viac investorov do nich prišlo ako odišlo.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Švajčiarske krypto údolie

Zima na trhu s kryptomenami si neustále vyberá svoju daň. V dôsledku novembrového kolapsu kryptomenovej burzy FTX začalo čoraz viac trhových subjektov oznamovať svoj bankrot. Tento týždeň to bol Genesis.

Ukazuje sa však, že existujú miesta na zemi, kde sa kryptomenové firmy príliš nestarajú o svoju budúcnosť. Takouto krajinou je napríklad Švajčiarsko, kde bol väčší prílev firiem zaoberajúcich sa kryptomenami ako percento bankrotov. Podľa výsledkov výskumu CV VC v roku 2022 v dôsledku prepadu a turbulencií na trhu ukončilo svoju činnosť 183 spoločností v tomto sektore. Nové kancelárie si tam však otvorilo až 190 startupov a zahraničných firiem.

Ako vedci poznamenali, švajčiarske údolie kryptomien, ktorého centrum sa nachádza v regióne zvanom Zug, zaznamenalo minulý rok približne rovnaký počet subjektov ako v roku 2021. Momentálne tam pôsobí 1135 kryptomenových spoločností. Čo sa týka počtu zamestnaných ľudí, v čase výskumu to bolo 5766, čo je len asi o 4 % menej ako pred začiatkom kryptomenovej zimy.

Swiss

Najväčšie kryptomenové spoločnosti registrované vo Švajčiarsku, ktoré minulý rok skolabovali, boli FTX Europe a Covario.

Švajčiarska pobočka britského poskytovateľa Nexo je tiež pod drobnohľadom po prehliadke bulharských kancelárií spoločnosti.

– bolo napísané v správe.

Navyše žiadna zo spoločností, na ktoré sa štúdia vzťahuje, neuviedla, že by ich ovplyvnili negatívne vplyvy otrasov na trhu s kryptomenami. Autori správy tu uvádzajú postoj švajčiarskych úradov k potenciálne skorumpovaným podnikom. Švajčiarska komisia pre dohľad nad finančným trhom napríklad zablokovala pokus o prevzatie švajčiarskej banky Neue Privat jej dcérskou spoločnosťou FTX. Švajčiarsky KNF ako dôvod svojho rozhodnutia poukázal na nedostatočný regulačný dohľad nad ostatnými globálnymi aktivitami skupiny.

Výsledky zverejnené v správe CV VC tiež hovoria, že ocenenie 24 najväčších spoločností v blockchainovom sektore vyskočilo o 55 % na 9,7 miliardy dolárov, a to aj napriek výraznému poklesu cien kryptomien. Spomedzi uvedených subjektov sú najväčšími víťazmi 21Shares a Gnosis Safe. Ako sa dozvedáme zo správy, obe spoločnosti boli ocenené na viac ako 1 miliardu dolárov.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár