Stojí za to stať sa vývojárom blockchainu?

od Martin Tkáč

Ak chcete urobiť kariéru v IT priemysle, stojí za to zamerať sa na špecializáciu, ktorá je na trhu žiaduca a má veľký rozvojový potenciál. Príkladom môže byť blockchain, ktorý je jednou z najrýchlejšie rastúcich informačných technológií na svete. Ako sa stať blockchainovým vývojárom? Prečo sa oplatí špecializovať na túto oblasť programovania? Na tieto a ďalšie otázky odpovedá tento článok.

Čo je to technológia blockchain?

Blockchain je neoddeliteľne spojený s bitcoinom, ale táto technológia má oveľa širšie uplatnenie. Podľa definície ide o zdieľaný a nemenný register, ktorý zjednodušuje proces zaznamenávania transakcií a sledovania majetku (hmotného a nehmotného) v obchodnej sieti. Sieť blockchainu umožňuje sledovať a obchodovať takmer so všetkým, čo má hodnotu (napr. Meny, kryptomeny, energia atď.). Použitie technológie blockchain znižuje riziko a náklady, ktoré vznikajú všetkým stranám zapojeným do transakcie.

Prečo stojí za to stať sa vývojárom blockchainu?

Technológia blockchain sa rýchlo rozvíja a môže hrať dôležitú úlohu v ekonomike a prispievať k rozvoju ekonomiky. Stať sa špecialistom v tejto oblasti preto dáva veľké príležitosti, ktoré je možné využiť pri práci v rôznych odvetviach hospodárstva. Prvým odvetvím, ktoré uznalo potenciál blockchainu, boli financie a samotná technológia bola primerane investovaná, čo umožnilo jej ďalší rozvoj. V súčasnosti sa používa prakticky vo všetkých oblastiach ekonomiky, čo znamená, že dopyt po vývojároch blockchainu neustále rastie.
Svedčí o tom skutočnosť, že znalosť blockchainovej technológie bola na prvom mieste z hľadiska najcennejších zručností v rebríčku LinkedIn. Je to spôsobené enormným nárastom dopytu po tomto type odborníkov, ktorých je stále pomerne málo. Vďaka tomu môžu rátať s vyššími platmi ako odborníci z iných oblastí IT.

Aké zručnosti vývojár blockchainu potrebuje?

Povinnou požiadavkou pre blockchain programátora sú znalosti základov informatiky a minimálne jeden programovací jazyk. Najlepšie je samozrejme poznať všetky základné programovacie jazyky. Je to spôsobené tým, že napríklad bitcoin bol naprogramovaný v C ++ a Ethereum používa C ++ a Python. Ďalšie populárne blockchainové aplikácie podporujú Java, Python, NodeJS a C #. Znalosť všetkých týchto jazykov urobí z daného špecialistu veľmi žiadaného vývojára v každom technologickom priemysle, nielen v blockchaine.
V prípade programátorov blockchainu je dôležitá aj znalosť kryptografie, decentralizácie a bezpečnosti IT. Ďalšie požiadavky závisia od toho, či vyrábame softvér pomocou technológie blockchain alebo si vytvárame vlastné blockchainy.

Ako sa stať blockchainovým vývojárom?

Blockchain je taká nová technológia, že univerzity ju ešte nestihli implementovať do svojich učebných osnov. To však neznamená, že sa to nedá naučiť. Z tohto dôvodu by ste sa mali zamerať na dokonalé zvládnutie programovacích jazykov uvedených v predchádzajúcom odseku. Ďalším krokom je prehĺbenie vedomostí o fungovaní blockchainu, čo uľahčí účasť na špecializovaných online kurzoch. Umožňujú vám získať teoretické vedomosti a schopnosť využívať technológie v praxi. Ak sa chcete stať špecialistom v tejto oblasti, mali by ste samozrejme začať programovať v blockchaine sami, najlepšie pod dohľadom niekoho, kto už je v tejto oblasti odborníkom.

Blockchain vývojár – zárobky

Ako už bolo spomenuté, technológia blockchain je budúcnosťou IT priemyslu, čo znamená, že špecialista v tejto oblasti musí byť dobre zaplatený. Odhaduje sa, že programátori blockchainu zarábajú v Poľsku od 10 do 20 tisíc. hrubých zlotých. Samozrejme, veľa závisí od úrovne ich skúseností a projektov, ktoré realizujú. Priamy vplyv na výšku zárobku má aj forma zamestnania (b2b alebo práca na plný úväzok). To však nie je nič v porovnaní s platom, ktorý dostávajú blockchainoví programátori v USA, pretože miestni špecialisti môžu rátať s platom 150 – 170 tisíc dolárov ročne.
Blockhain programátor je profesia budúcnosti, ktorá ponúka veľké príležitosti ako z hľadiska práce v rôznych priemyselných odvetviach, tak aj zárobkov. Preto, ak chcete pracovať v IT priemysle, mali by ste zvážiť možnosť stať sa týmto typom špecialistu, pretože vám umožní získať zručnosti, ktoré budú žiadané po mnoho rokov.

zdroj:bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár