Neal Stephenson, tvorca pojmu „metaverse“, sa vyjadril k budúcnosti virtuálnych svetov

Neal Stephenson, tvorca pojmu „metaverse“, sa vyjadril k budúcnosti virtuálnej reality. Známy spisovateľ vedeckej fantastiky a spoluzakladateľ spoločnosti Lamina1, ktorá sa zaoberá technológiou blockchain, sa domnieva, že úplné prijatie je ťažké a môže k nemu dôjsť až o mnoho rokov.

od Simona

Newsletter news

Neal Stephenson o budúcnosti metaverse

Neal Stephenson povedal, že rast metaverse bude závisieť od kvality zážitkov ponúkaných používateľom virtuálnych svetov.

Počas rozhovoru pre Financial Times uviedol, že „nebude existovať metaverse, ktorý by používali milióny ľudí, kým nebude ponúkať zážitky, ktoré milióny ľudí považujú za hodnotné“.

Upozornil na jasnú súvislosť medzi metaverse a technológiou hier. Vysvetlil, že hry sú založené na „ekonomických“ a „technologických motoroch“, ktoré budú aj základom „akéhokoľvek budúceho metaverse“.

Stephenson tiež vysvetlil, že blockchain a metaverse sú prirodzene prepojené. Umožňujú totiž vzájomný prechod medzi rôznymi svetmi v rámci väčšieho vesmíru. Dodal, že jedným z dôvodov založenia jeho spoločnosti Lamina1 bolo položiť základy pre vytváranie digitálnych svetov, ktoré majú „takú úroveň inžinierstva, ktorá sa hodí k tomu, čoho je blockchain schopný“.

Vysvetlil, že jeden ucelený projekt metaverse by sa dal vytvoriť centralizovaným spôsobom. Lenže už presúvanie údajov z jedného metaverse do druhého – ako súčasť väčšieho metaverse – sa dá uskutočniť len pomocou nástrojov založených na blockchaine.

Sníva o vybudovaní „metavesmíru“, v rámci ktorého by sa ľudia mohli voľne presúvať z jedného metavesmíru do druhého. Zdôraznil, že „to všetko zaváňa decentralizovanou sieťou finančných interakcií a transakcií, čo ma núti myslieť na blockchain a iné konštrukcie decentralizovaných financií“.

blockchain

Spisovateľ, ktorý vytvoril metaverse

Stephensonov najznámejší román je Blizzard, vydaný v roku 1992, ktorý kritici a novinári označili za jednu z najdôležitejších kníh 90. rokov.

Príbeh sa odohráva vo svete ovládanom novými technológiami. Vo virtuálnom priestore – t. j. metaverse – sa plnia všetky najvnútornejšie sny používateľov. Na druhej strane v reálnom svete vládne sociálna nerovnosť a zločinecké skupiny.

Za zmienku stojí aj „Cryptonomicon“. Dej sa odohráva súčasne počas druhej svetovej vojny a v súčasnosti. Dôležitú úlohu v deji zohrávajú šifry a kryptografia.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár