Štátne inštitúcie skúmajú blockchain z hľadiska jeho využitia na hlasovanie vo voľbách

Brazílsky volebný úrad verejne vyhlásil, že skúma blockchain ako technológiu, ktorá môže pomôcť volebnému procesu v krajine. Celio Castro Wermerlinger, koordinátor modernizácie inštitúcie, uviedol, že táto decentralizovaná technológia účtovnej knihy bola zahrnutá do výskumného programu s názvom Future Choices.

od Simona

NEWSLETTER okrypte.sk

Budúce voľby v Brazílii

Brazílsky volebný úrad oznámil, že skúma technológiu blockchainu a jej možnú aplikáciu v procese hlasovania.

Celio Castro Wermerlinger, brazílsky koordinátor modernizácie volieb, uviedol, že protokol end-to-end hlasovania, post-kvantová kryptografia, zdieľané kľúče a blockchain boli technológie, ktoré úrady skúmali.

Ide o projekt s názvom ‚Future Elections‘, ktorého cieľom je nájsť efektívnejšie riešenia implementácie v systéme elektronického hlasovania.

Spoločnosť Wermerlinger však neposkytla časový harmonogram implementácie týchto nových riešení. Navyše tvrdila, že brazílsky hlasovací systém je teraz úplne bezpečný vďaka súčasným elektronickým riešeniam.

blockchain

Blockchain a hlasovanie

Aj keď sa hlasovanie uvádza ako jedno z možných využití technológie blockchain, najmä kvôli dôvere a bezpečnosti, ktorú môže poskytnúť, nebolo široko prijaté. Výnimkou je niekoľko pilotných testov vykonaných v USA a iných krajinách.

Voatz je jedným z priekopníkov v tejto oblasti. Pomohol obyvateľom mimo štátu Západná Virgínia voliť v deň volieb pomocou mobilných telefónov. Stalo sa tak v roku 2018. Tento pilot bol však kritizovaný kvôli bezpečnostným problémom. Štátne orgány pozastavili používanie systému v roku 2020 z dôvodu obáv o dôveru.

Neskôr však bola platforma použitá na usporiadanie testovacích volieb v Chandleri v Arizone. Všetko so zámerom otestovať technológiu a zistiť, ako na ňu občania reagujú. Pilot bol úradníkmi hodnotený pozitívne.

Voatz bol použitý aj pri voľbách v iných krajinách, vo Venezuele. Aplikácia bola použitá na zorganizovanie neoficiálneho referenda proti prezidentovi krajiny Nicolasovi Madurovi. Aplikáciu vtedy využívali milióny občanov, ktorí sa zdráhali politikom.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár