Stablecoiny – čo určuje stabilitu ich kurzu?

od Martin Tkáč

Trh s kryptomenami sa vyznačuje vysokou likviditou. Keď k tomu pridáme koreláciu medzi správaním bitcoinu a altcoinov, v prípade kolísania cien na trhu sa stablecoiny zdajú byť „bezpečným prístavom“. Na začiatku existencie kryptomien bola jediná možnosť previesť ich na fiat meny. Ochrana kapitálu bola preto ťažšia a menej pohodlná ako dnes. V roku 2014 ako odpoveď na tento problém vznikol prvý stablecoin na svete s názvom bitUSD a krátko na to v tom istom roku, Tether (USDT).

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Stablecoiny sú pomocné tokeny vytvorené na blockchainoch rôznych projektov v oblasti kryptomien, napríklad Ethereum. Vyznačujú sa minimálnou volatilitou cien a ich hodnota zodpovedá „stabilným“ rezervným aktívam. Preto nemajú špekulatívny charakter, typický pre zvyšok trhu.

Zvyčajne sú viac centralizované a kontrolované ako iné kryptomeny. Hodnota väčšiny stablecoinov zodpovedá kurzu dolára a existujú aj projekty, ktoré zodpovedajú kurzom iných mien, napríklad eura (EURS, EURT).

Najbežnejším spôsobom, ako udržať hodnotu takejto mince, je vytvorenie kolaterálu, ktorý je presným alebo väčším ekvivalentom kapitalizácie danej kryptomeny. Týmto krytím môžu byť fiat peniaze, cenné papiere, komodity, drahé kovy alebo iné kryptomeny.

V prípade silnej volatility na trhu sa hodnoty stablecoinov môžu začať odchyľovať od dolára. Tak tomu bolo napríklad pri prudkých poklesoch ceny bitcoinu na prelome rokov 2017 a 2018, opäť s korekciami v marci 2020 a máji 2021. Úlohou nákupných a predajných algoritmov je teraz vrátiť sa do normálu. čo najrýchlejšie.

Existujú aj stablecoiny bez fyzického zabezpečenia, založené len na smart kontraktoch a algoritmoch. Na udržanie ich stability sa používajú také postupy ako automatický nákup a predaj tokenov a manipulácia so zásobou. Rozhodne však ide o menej obľúbené meny, kvôli oveľa väčšej tendencii k cenovým výkyvom a obavám z možnej právnej úpravy.

Podľa CoinMarketCap je kapitalizácia celého stablecoinového trhu v čase písania tohto článku viac ako 150 miliárd USD, z čoho takmer polovicu tvorí USDT, najpopulárnejší stablecoin. Druhý v poradí je USDC, token vydaný burzou Coinbase.

Ďalší vytvoril Binance, BUSD. Prvé tri meny spolu tvoria takmer 85 % hodnoty tohto odvetvia trhu.

Bezpečnosť stablecoinov

Spomínané USDC a BUSD pravidelne prechádzajú auditmi externých spoločností a je zrejmé, že majú hotovostnú zábezpeku na všetky vygenerované tokeny. Na tomto mieste stojí za to varovať, že v prípade USDT je ​​situácia úplne nejasná. Tether Holdings Limited spočiatku prisahal, že celá dodávka USDT bola krytá dolárovým kolaterálom.

V roku 2018 Tether zverejnil na svojej webovej stránke správu, ktorú vytvoril externý orgán, aby toto tvrdenie potvrdil. Ukázalo sa však, že firma vykonávajúca údajný audit nemala na výkon tejto činnosti oprávnenie a doklad bol uznaný za neplatný. Zároveň má svet správy, že iba 2,9 % dodávok USDT je ​​pravdepodobne krytých hotovosťou.

Ďalšia správa sa objavila na webovej stránke Tetheru v roku 2021. Hovorí o plnej bezpečnosti tokenov, vrátane približne 9% hotovostnej bezpečnosti. Dá sa však pozorovať, že kryptomenová komunita je v súvislosti s dôveryhodnosťou týchto vyhlásení opatrná a Tether pomaly stráca svoju dominanciu na trhu.

Problémy Tetheru

Investičná výskumná spoločnosť Hindenburg Research oznámila v októbri tohto roku miliónové ocenenie za pomoc pri hľadaní pravdivých informácií o kontajnmente Tetheru. Nedostatok reálneho krytia môže viesť k situácii, ktorá sa v histórii tradičného bankovníctva stala niekoľkokrát, takzvaný „bank run“. Ide o okolnosti, keď si veľa ľudí chce vybrať peniaze súčasne a inštitúcia na to jednoducho nemá. Nepochybne by to malo katastrofálny dopad na trh s kryptomenami.

Toto nie sú jediné problémy s Tether Holdings. Spoločnosť riadi JL van der Verle, ktorý je zároveň generálnym riaditeľom spoločnosti Bitfinex, jednej z najväčších búrz s kryptomenami na svete. Obe spoločnosti sú obviňované zo spolupráce pri opakovanej manipulácii s cenou bitcoinu, vrátane toho, že spôsobili prudký nárast najväčšej kryptomeny na konci minulého boomu.

V roku 2019 bol Bitfinex obvinený z použitia rezerv Tetheru na pokrytie straty 850 miliónov dolárov. Ako to už vo veľkých spoločnostiach býva, veci končia len zaplatením pokuty. Je dobré si však uvedomiť, že takzvaný Tether FUD (strach, neistota, pochybnosti) nie je neopodstatnený a existujú aj bezpečnejšie alternatívy prideľovania finančných prostriedkov. Možno zistíte, že vnímaná hodnota USDT sa neodráža v realite.

Oplatí sa používať stablecoiny?

Celkovo sú stablecoiny veľmi užitočnými nástrojmi na trhu s kryptomenami. Sú dobrým miestom na investovanie finančných prostriedkov, keď trh kolíše, alebo keď jednoducho nechcete držať peniaze v tradičnom bankovníctve. Aby však boli naše finančné prostriedky v bezpečí, inštitúcie, ktorým ich zverujeme, by mali byť plne spoľahlivé a zabezpečené.

Pravdepodobne, ako v prípade väčšiny investícií, bude diverzifikácia fungovať dobre. Medzi obľúbené, plne zabezpečené a transparentné stablecoiny patria napríklad: USDC, BUSD, PAX, TUSD alebo tento rok veľmi obľúbený projekt Terra so stablecoinom UST.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár