Spotreba energie v sieti BTC je v tomto roku už vyššia ako v roku 2020

od Martin Tkáč

Podľa výskumu agentúry Bloomberg spotreba energie bitcoinu v priebehu tohto roka už prekročila celkovú spotrebu v roku 2020.

Odhaduje sa, že sieť BTC spotrebovala v roku 2020 približne 67 TWh elektrickej energie, túto hodnotu sieť už prekonala v tomto roku. Podľa trendu do konca tohto roka BTC sieť spotrebuje asi 91 TWh, pre porovnanie je to celková spotreba Pakistanu.

Bitcoiny sú už dlho terčom útokov kvôli svojim energetickým potrebám. Kritici sa domnievajú, že je to príliš vysoká cena na zaplatenie ťažby kryptomeny. Zástancovia zasa tvrdia, že BTC má mnoho výhod. Podľa nich to môže byť napríklad veľké zabezpečenie pred infláciou.

Spotreba energie bitcoinu sa počíta v TWh, jednotke energie, ktorá sa rovná jednému biliónu wattov za hodinu. Často sa používa aj na meranie ročnej spotreby energie v celých krajinách.

Toto číslo tiež nie je konštantné. Ako uvádza agentúra Bloomberg, ročná spotreba v roku 2020 bola 67 TWh. Včera, keď Bloomberg zverejnil svoj výskum to bolo 91 TWh a dnes 95 TWh.

Je to veľa energie. Na druhej strane sa však energetický dopyt kryptomien neustále mení. Začiatkom tohto roka Čína zakročila proti ťažbe kryptomien. Bola to veľmi zlá správa pre baníkov, ale aj potenciálna výhra pre kritikov, ktorí sa obávajú životného prostredia.

Merani uhlíkovej stopy

Ak chcete presne zistiť, aká veľká je uhlíková stopa bitcoinu, musíte použitú energiu premeniť na emisie skleníkových plynov. Podľa údajov University of Cambridge iba 39% energetických potrieb bitcoinu pochádza z obnoviteľných zdrojov. To znamená, že 61% je poháňaných energiou s vysokými emisiami.

Pomocou týchto údajov je ľahké vypočítať, že takmer 58 TWh súčasného dopytu po energii prispieva k emisiám skleníkových plynov.

To znamená, že bitcoiny dnes vypúšťajú viac skleníkových plynov, než spália 4,6 miliardy galónov benzínu, ročne najazdia 8,9 milióna automobilov alebo prejdú 103 miliárd míľ (čo by stačilo na to, aby ste sa k Plutu dostali viac ako 20 -krát).

Čo hovoria obrancovia bitcoinov?

Niektorí z najtvrdších obrancov bitcoinu sa pokúšajú tvrdiť, že bitcoin je čo najzelenejší.

Začiatkom tohto roka bola vytvorená „Rada pre ťažbu bitcoinov“. Cieľom je „podporiť transparentnosť“ v tomto odvetví. Rada v júli zverejnila prezentáciu, podľa ktorej 56% elektriny za kryptomenou pochádza z udržateľných zdrojov. Ako jediný zdroj týchto výpočtov však poskytol vlastnú „analýzu, predpoklady a extrapoláciu“ a údaje z prieskumov ťažobných spoločností.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár