Spoluzakladateľ Etherea navrhuje koncept podobný metaverse Facebooku

od Martin Tkáč

Minulotýždňové oznámenie Facebooku o výstavbe metaverse spôsobilo búrku v kryptomenovom priestore. Kryptomeny ako Decentraland (MANA) nabrali za posledné štyri dni solídnu dynamiku.

Podobne však uvažuje aj spoluzakladateľ Etherea Vitalik Buterin. V nedeľu 31. októbra zverejnil Buterin podobný dokument s názvom „Crypto Kitties“. Podrobne v ňom popísal rastúci záujem rôznych vlád o experimentovanie s novými technológiami, najmä kryptomenami.

Buterin vizualizuje myšlienku spojenia týchto miestnych vlád a vznikajúcich kryptomenových technológií na vytvorenie toho, čo nazýva „kryptomeny“. Buterin vo svojom najnovšom článku píše:

Ďalším zaujímavým trendom za posledný rok bol rýchly mainstreaming nápadov na kryptomeny, ako sú mince, nevymeniteľné tokeny a decentralizované autonómne organizácie (DAO). Čo by sa stalo, keby ste spojili tieto dva trendy? Má zmysel mať mesto s mincou, NFT, DAO, nejakým druhom on-chain registra na protikorupčné účely alebo možno dokonca všetkými štyrmi?

Mnoho miest a miestnych vlád po celom svete ochotne akceptuje kryptomeny. Buterin uviedol príklad miest ako Miami, ktoré majú vlastnú natívnu kryptomenu Miami Coin. Ďalším takýmto príkladom je Reno, ktorý experimentuje s projektmi RenoDAO a NFT.

Riadenie podľa reklamy na Facebooku

Ako sme spomenuli, premenovanie materskej spoločnosti Facebooku na Meta spôsobilo vlnu v celom kryptomenovom priestore. Meta sa zameriava na budovanie úplne virtuálneho digitálneho sveta s názvom Metaverse, pričom využíva silu technológie blockchain. V Metaverse budú ľudia môcť interagovať a robiť čokoľvek so svojimi virtuálnymi avatarmi.

Spoluzakladateľ spoločnosti Ethereum vo svojom návrhu „kryptomeny“ hovorí o využívaní decentralizovanej technológie v existujúcich mestách. Hovoril aj o jednom konkrétnom projekte, ktorý naňho urobil veľký dojem. Projekt s názvom CityDAO, ktorý ešte nebol spustený, má za cieľ vybudovať úplne nové kryptomenové mestá od nuly.

To je jasný znak toho, že vplyv trhu s kryptomenami na samosprávy rastie. Mnoho takýchto miestnych úradov už nastúpilo do krypto vlaku. Buterin vo svojom nedávnom článku poznamenal, že miestne vlády môžu tiež začleniť blockchainy do svojich existujúcich systémov.

Tu sa zameral na dva hlavné prípady použitia:

  • Používanie blockchainov na vytváranie dôveryhodnejších, transparentnejších a overiteľnejších verzií existujúcich procesov.
  • Používanie blockchainov na implementáciu nových a experimentálnych foriem vlastníctva pôdy a iných vzácnych aktív, ako aj nových a experimentálnych foriem demokratickej správy vecí verejných.

Bude zaujímavé sledovať, či sa Buterinov návrh ukáže ako praktická realita.

zdroj: bitcoin.pl. pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár