Trh s kryptomenami je kontrolovaný „silným bohatým kartelom“

od Martin Tkáč

Podľa Jacksona Palmera, spoluzakladateľa dogecoinu, je trh s kryptomenami kontrolovaný „silným bohatým kartelom“. Dodal, že kryptomeny považuje za „pravicovú, hyperkapitalistickú“ technológiu.

Jackson Palmer prekvapuje svojou teóriou na Twitteri

Palmer vytvoril dogecoin v roku 2013. Zatiaľ čo coin je spájaný s vtipom a memom teórie, ktoré jeho tvorca uvádza na Twitteri, sú mrazivé.

Verím, že kryptomena je vo svojej podstate pravicová, hyperkapitalistická technológia určená predovšetkým na zvýšenie bohatstva jej nasledovníkov kombináciou vyhýbania sa daňovým povinnostiam, zníženého regulačného dohľadu a umelo vynúteného nedostatku.

Dodal, že trh s kryptomenami je kontrolovaný „mocným bohatým kartelom“, ktorý „sa vyvinul tak, aby zahŕňal mnoho rovnakých inštitúcií spojených s existujúcim centralizovaným finančným systémom, ktorý má údajne v úmysle nahradiť“.

Ďalej uviedol, že kryptomeny nie sú užívateľsky prívetivé, pretože užívatelia musia byť zodpovední a môžu si za to napríklad stratou hesla k peňaženke. Podľa jeho názoru bola technológia blockchain navrhnutá tak, aby obmedzovala ochranu spotrebiteľa.

Ďalší tweet je ešte šokujúcejší. Tvorca DOGE tvrdí, že kryptomeny sú tvorené „z najhorších častí dnešného kapitalistického systému (napr. Korupcia, podvody, nerovnosť)“. Tvrdí, že tento typ softvéru má „technicky obmedziť použitie vládnych intervencií (napr. Auditov, nariadení, daní), ktoré slúžia ako ochrana alebo bezpečnostná sieť pre priemerného človeka.“

Kryptomena je ako brať najhoršie časti dnešného kapitalistického systému (napr. Korupcia, podvody, nerovnosť) a používať softvér na technické obmedzenie použitia zásahov (napr. Audity, regulácia, dane), ktoré slúžia ako ochrana alebo bezpečnostné siete pre priemerného človeka.

Pripustil, že kryptomeny „nezapadali“ do jeho svetonázoru a „systému viery“. Keďže nebol pripravený na vecnú diskusiu, napísal tiež, že ho nezaujímajú protiargumenty priaznivcov blockchainu pretože „neexistuje energia“ na to, aby sa vôbec pokúsili viesť dialóg s týmito ľuďmi, „ktorí sa zdráhajú viesť konverzáciu“. Zároveň vypol možnosť odpovedať na svoje príspevky na svojom kanáli Twitter.

Averzia voči svetu kryptomien

Nie sú to prvé také trpké slová od tvorcu DOGE. Už v roku 2015 oznámil, že si berie „predĺženú dovolenku“ z „toxického“ sveta kryptomien. V roku 2018  tiež povedal spoločnosti Vice, že nezarobil ani dolár z práce na DOGE.

Nie je známe, či sa táto zmena zmenila v dôsledku boomu v roku 2021. Teraz však cena DOGE klesla o 73% zo svojho historického maxima 0,731 USD.

zdroj: zycrypto.com, pixabay.com, twitter.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár