Spoločnosť Tik Tok dostala pokutu 345 miliónov eur

Nad TikTokom sa začínajú sťahovať čoraz čiernejšie mračná. V piatok 15. septembra udelilo írske ministerstvo pre digitálnu politiku spoločnosti TikTok rekordnú pokutu 345 miliónov eur.

od Martin Tkáč

Podľa agentúry Reuters je dôvodom pokuty porušenie predpisov Európskej únie o ochrane osobných údajov detí a mladistvých. Podľa írskeho regulačného orgánu k porušeniu došlo v období od 31. júla do 31. decembra 2020. Hovorca spoločnosti TikTok tlmočil, že spoločnosť s verdiktom nesúhlasí a spochybňuje výšku uloženej pokuty.

Ďalšia pokuta pre TikTok – tentoraz za porušenie predpisov RODO

Pokuty pre technologických gigantov sa stávajú normou. Začiatkom tohto roka dostala spoločnosť Meta rekordnú pokutu za porušenie ochrany osobných údajov, zatiaľ čo teraz prišiel čas pre TikTok. Táto platforma sa stala mimoriadne populárnou po celom svete, a preto sa Európska únia podrobne zaoberá jej aktivitami.

Írska komisia pre ochranu údajov obvinila TikTok z porušenia ustanovení nariadenia RODO. Navyše sa tento prípad týka údajov detí a mladistvých. Z tohto dôvodu komisia uložila spoločnosti ByteDance (čínskym vlastníkom TikToku) pokutu vo výške rekordných 345 miliónov EUR (čo zodpovedá 370 miliónom USD). Podľa zistení TikTok nastavil účty neplnoletých osôb ako štandardne verejné. V praxi to znamenalo, že každý používateľ platformy (vrátane neprihlásených) mohol vidieť informácie obsiahnuté v profile a mohol priamo kontaktovať neplnoletého majiteľa alebo majiteľku takéhoto účtu.

Hovorca spoločnosti TikTok uviedol, že spoločnosť nesúhlasí s rozhodnutím írskej komisie, a najmä s výškou uloženej pokuty. Treba spomenúť, že nebolo uvedené, či sa spoločnosť ByteDance plánuje proti rozhodnutiu odvolať.

Spoločnosť Tik Tok dostala pokutu 345 miliónov eur

Ovplyvnili rastúce problémy TikToku jeho popularitu?

Pokuta 345 miliónov USD nie je jediným problémom čínskej platformy sociálnych médií. V apríli tohto roku britské úrady uložili spoločnosti TikTok pokutu vo výške takmer 13 miliónov libier za nezákonné spracovanie údajov detí mladších ako 13 rokov. V súčasnosti je tiež vyšetrovaná za údajné odosielanie údajov používateľov do Číny.

Premietnu sa problémy do popularity platformy, ktorá produkuje virálne klipy? Určite nie, ale ďalšie pokuty by mohli ByteDance spôsobiť značné problémy v Európe, kde má spoločnosť na rozdiel od USA zatiaľ pokoj.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár