Spoločnosť na ťažbu bitcoinov využívajúca odpadové uhlie získava 105 miliónov dolárov

od Martin Tkáč

Digitálna ťažba Stronghold využíva na ťažbu bitcoinu škodlivé odpadové uhlie. Na rozšírenie svojich prevádzok práve získala viac ako 100 miliónov dolárov.
Stronghold Digital Mining Inc., spoločnosť zaoberajúca sa ťažbou bitcoinov zameraná na ESG, oznámila zvýšenie o 105 miliónov dolárov ako súčasť dvoch súkromných umiestnení majetkových cenných papierov. Medzi investorov, ktorí sa zúčastnili, patrí hovorca spoločnosti MG Capital a „niekoľko rodinných kancelárií“.

Primárne zariadenie spoločnosti Stronghold, závod na výrobu Scrubgrass v Pensylvánii, prevádza odpadové uhlie na energiu, ktorá sa potom používa na ťažbu bitcoinov a ďalších kryptomien.

Odpadové uhlie inak známe ako uhoľný odpad je materiál, ktorý zostáva po tradičnej ťažbe uhlia. Odpadové uhlie má významné environmentálne dôsledky vrátane úniku škodlivých zvyškov do blízkych vodných tokov alebo do drenážnych systémov.

Odpadové uhlie sa však dá využiť aj na energiu. Bill Spence, spolupredseda spoločnosti Stronghold verí, že ide o pozitívnu environmentálnu výhru pre krypto priemysel.

„Používame techniky ťažby kryptomeny 21. storočia, aby sme napravili dopady ťažby uhlia z 19. alebo 20. storočia v niektorých z najviac ekologicky zanedbávaných oblastí USA,“ uviedol.

Greg Beard, spolupredseda spoločnosti Stronghold, dodal, že závod Scrubgrass v kombinácii s environmentálnou stratégiou spoločnosti umožňuje spoločnosti ťažiť bitcoiny a „transformačne prispievať k životnému prostrediu“.

Spoločnosť Stronghold očakáva, že do konca roku 2021 bude v prevádzke viac ako 28 000 ťažiarov kryptomeny, a momentálne rokuje o získaní ďalších zariadení s výkonom nad 200 megawattov.

Ťažba bitcoinov a životné prostredie

Bitcoinová ťažba spotrebuje nesmierne množstvo energie.

Podľa Cambridgeskej univerzity v súčasnosti celá bitcoinová sieť spotrebuje približne 85 terawatthodín (TWh) energie ročne. Z hľadiska ročnej spotreby energie sa tak sieť bitcoinov umiestňuje nad väčšinu krajín sveta.

Podľa štúdie zo septembra 2020 (uskutočnenej tiež Cambridge University) je iba 39% bitcoinovej siete poháňaných obnoviteľnou energiou.

Predchádzajúce správy spoločnosti Decrypt ukázali, že uhlíková stopa v sektore neobnoviteľnej energie v ťažbe bitcoinov (podľa súčasných odhadov takmer dve tretiny) predtým dosiahla úrovne zodpovedajúce 61 miliardám libier spáleného uhlia.

Napriek obavám o životné prostredie v súvislosti s ťažbou bitcoinov spoločnosť Stronghold, že technológia spoločnosti odstraňuje približne 90% emisií.

Ekonomicky to však nemusí znamenať lepšie pre životné prostredie, spaľovaním odpadového uhlia sa stále vytvárajú toxíny z životného prostredia. Podľa projektu Energy Justice Network sa na každých 100 ton spáleného uhoľného odpadu vyprodukuje 85 ton toxického odpadového popola.

A s novým financovaním bude spoločnosť Stronghold naďalej prispievať k tomuto číslu.

zdroj: decrypt.com,

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár