Spoločnosť Circle uvádza na trh stablecoin krytý eurom

od Martin Tkáč

Emitent USD Coin (USDC), Circle Internet Financial, vydáva plne zabezpečený stablecoin spojený s eurom. Signalizuje tak trhu, že dopyt po službách výmeny kryptomien je napriek nedávnym cenovým turbulenciám stále vysoký.

NEWSLETTER okrypte.sk
Euro minca (EUROC)

Euro Coin (EUROC) bude debutovať 30. júna. Rovnako ako USDC, Euro Coin je regulovaný stablecoin, ktorý je plne krytý rezervami – v tomto prípade eurom. To znamená, že každý token EUROC v obehu bude mať ekvivalentnú rezervu denominovanú v eurách uloženú vo finančných inštitúciách regulovaných USA.

Prvým správcom nového coinu bude Silvergate Bank – finančná inštitúcia priateľská ku kryptomenám.

EUROC poskytuje firmám širší prístup k eurovej likvidite, ktorú možno použiť na platby, obchodovanie a poskytovanie pôžičiek. Na začiatku bude stablecoin spustený na blockchaine Ethereum ako token v štandarde ERC-20.

Euro je podľa Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) druhou najväčšou fiat menou na svete z hľadiska obratu. V trojročnej štúdii centrálnych bánk BIS z roku 2019 sa zistilo, že euro sa podieľalo na 32 % všetkých devízových transakcií.

Euro debutovalo v roku 1999 a odvtedy sa stalo jednotnou menou 19 členov eurozóny. Jeho dominancia ako menového páru sa odráža v indexe amerických dolárov (DXY), na ktorom má podiel 57,6 %.

Digitálne euro ECB

Rastúca užitočnosť kryptomien

Pôvodne mali byť kryptomeny spôsobom, ako poskytnúť investorom prístup k likvidite v dôsledku bankových obmedzení týkajúcich sa digitálnych aktív. V priebehu rokov však ich užitočnosť výrazne vzrástla. Stablecoiny teraz slúžia ľuďom bez bankového účtu, ako aj používateľom v krajinách, kde je prístup k doláru obmedzený kvôli kapitálovým kontrolám alebo sankciám.

Spoločnosť Circle tiež nedávno spustila špecializované obchodné účty pre transakcie USDC, čím zdôraznila rastúci dopyt po platbách stablecoinmi medzi podnikmi.

Globálny trh stablecoinov má v súčasnosti hodnotu viac ako 157,5 miliardy dolárov. Trhová kapitalizácia USDC dosahuje 54,2 miliardy USD, čo je viac ako 30 % celého sektora.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár