Spojené kráľovstvo stanovuje regulačný rámec pre kryptomeny

Ministerstvo financií Spojeného kráľovstva zverejnilo dokument, v ktorom sa stanovuje rozsah regulácie kryptomien. Opísaný kontrolný režim zahŕňa širokú škálu otázok týkajúcich sa trhu s digitálnymi aktívami.

od Simona

Newsletter news

Spojené kráľovstvo reguluje kryptomeny

Ministerstvo financií Spojeného kráľovstva zverejnilo 1. februára 2023 návrh o právnych predpisoch týkajúcich sa kryptomien. Odvetvie digitálnych aktív bude nakoniec podliehať rovnakej regulácii ako tradičné finančné trhy, oznámila inštitúcia. Dodala, že tí, ktorí sú pri moci, sa chcú vyhnúť zavedeniu ďalších kontrolných aparátov, ako to začali robiť iné krajiny počas nástupu ďalšieho poklesu a otrasov v sektore.

Zdá sa teda, že Spojené kráľovstvo nevytvorí samostatný regulačný rámec pre kryptomeny. Digitálne aktíva sa budú jednoducho riadiť zákonom o finančných službách a trhoch z roku 2000 (FSMA). Zastrešujúci finančný regulátor krajiny, Úrad pre finančné správanie (FCA), však upraví niektoré z existujúcich pravidiel tak, aby vyhovovali špecifikám tohto odvetvia.

To nie je práve dobrá správa pre miestne podniky, ktoré pôsobia v oblasti kryptomien. V správe sa totiž uvádza, že musia zopakovať registračné postupy na príslušných úradoch. Aj keď takéto firmy už prešli procesom v rámci licenčného režimu FCA, opätovná registrácia bude slúžiť na ich posúdenie „na základe širšieho rozsahu opatrení“.

Dokument však uvádza aj niektoré pozitívne stránky. Firmy zaoberajúce sa kryptomenami nebudú musieť pravidelne vykazovať údaje o svojom trhu. Platformy na obchodovanie s digitálnymi aktívami však budú musieť uchovávať údaje o transakciách vrátane údajov o zákazníkoch a sprístupňovať ich regulačným orgánom.

bitcoin

Čo sa ešte zmení?

Ministerstvo financií sa na rozdiel od svojich zahraničných kolegov rozhodlo upustiť od sprísnenia regulácie algoritmických stablecoinov. Takéto aktíva sa však budú z právneho hľadiska považovať za „nezabezpečené aktíva v kryptomenách“, a nie za „stablecoiny“. Taktiež bolo napísané, že výrazy označujúce stabilitu musia zmiznúť zo všetkých marketingových materiálov emitentov týchto stablecoinov.

Cieľom nových nariadení je tiež prinútiť spoločnosti v oblasti kryptomien, aby upravili ceny svojich služieb vzhľadom na úroveň rizika pri týchto druhoch mincí. Cieľom je tiež pripraviť tieto subjekty na mimoriadne situácie na trhu.

Ako reagovala komunita?

Prvé reakcie účastníkov trhu boli pomerne optimistické. Burza Binance dôrazne podporila zavedenie „účinnej a primeranej“ regulácie.

Andrew Whitworth, riaditeľ pre politiku spoločnosti Ripple v tomto regióne, uviedol, že zverejnený rozsah regulácie predstavuje „veľký krok“ pre toto odvetvie:

„Od dnešného dňa by vláda mala podporovať ďalšiu spoluprácu so súkromným sektorom s cieľom vytvoriť komplexný rámec založený na rizikách, ktorý by bol v súlade s osvedčenými medzinárodnými postupmi.“

Aj Nick Taylor, vedúci oddelenia verejnej politiky v regióne EMEA z burzy kryptomien Luno, uviedol, že ide o kľúčový moment pre toto odvetvie. V skutočnosti vyhlásil:

„Hoci do nadobudnutia účinnosti nových pravidiel zostáva ešte veľa času, teší nás rozsah ambícií vlády.

Vládna konzultácia sa má ukončiť do 30. apríla 2023.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár