Solana predstavuje svoj mobilný telefón Web3

Čas v blockchaine Solana nie je synchronizovaný s reálnym časom

0 komentárov

Interné hodiny v blockchaine Solana sú oneskorené približne o 30 minút oproti reálnemu času. O tejto skutočnosti informovali samotní autori projektu, pričom zároveň zdôraznili, že to nemá vplyv na výkon siete.

NEWSLETTER okrypte.sk

Na oficiálnej stránke Solana sa dočítame:

Čas v systéme on-chain sa oneskorí oproti „nástenným hodinám“ približne o 30 minút v dôsledku predĺženého času blokovania. Aj keď to nemá vplyv na výkon alebo prevádzku siete, časy nahlásené pozorovateľom a dapps sa nemusia zobraziť správne.

Blockchain Solana používa Proof-of-Stake ako konsenzuálny algoritmus, ale Proof-of-History (PoH) je zodpovedný za synchronizáciu siete.

Tento problém je spôsobený predĺžením času, ktorý potrebuje validátor na odoslanie bloku do siete (tzv. slot time). V prípade siete Solana by to malo byť 400 ms, no v čase písania tohto textu sa pohybuje okolo 756 ms.

Validátory v sieti Solana vytvárajú tzv. klastre a sú zodpovedné za spracovanie transakcií na blockchaine. Algoritmus PoH umožňuje všetkým uzlom v klastri synchrónne a decentralizovane sledovať čas.

Keď čas slotu prekročí referenčnú hodnotu, interné hodiny klastra sa vypnú, čo spôsobí, že sieť stratí synchronizáciu v reálnom čase. To má ekonomické dôsledky pre účastníkov ekosystému.

solana

Solana a jej zlyhania

A hoci je Solana rýchly blockchain, zápasí so značnými technologickými problémami. Len v roku 2022 zaznamenala sieť sedem zlyhaní. Posledná bola výsledkom útoku botov, ktorí v blockchaine použili emisný model NFT.

Útok viedol k sedemhodinovému výpadku v noci medzi 30. aprílom a 1. májom. Rekordné 4 milióny transakcií a 100 gigabitov dát za sekundu zablokovali sieť, takže jej validátori nemohli potvrdiť následné transakcie.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár