Solana má za sebou ďalšie zlyhanie siete

od Martin Tkáč

Solana stále zápasí s nemalými technologickými problémami. Sieť má za sebou ďalšie, siedme zlyhanie v roku 2022. Išlo o výsledok útoku botov, ktorí použili emisný model NFT v blockchaine SOL.

Ďalšie zlyhanie

Sieť Solana zažila sedemhodinový výpadok, ktorý nastal v noci medzi 30. aprílom a 1. májom. Bolo to spôsobené príliš veľkým počtom obchodov zahŕňajúcich botov a NFT.

Rekordné 4 milióny transakcií a zároveň 100 gigabitov dát za sekundu zablokovali sieť, čo spôsobilo, že jej validátori prestali byť schopní potvrdzovať následné transakcie. Tá zas spôsobila, že sa sieť Solana 30. apríla okolo 20:00 UTC odstavila.

Až o sedem hodín neskôr, 1. mája o 3:00 UTC, boli validátori schopní úspešne reštartovať hlavnú sieť.

Boti používali populárnu aplikáciu používanú Solana projektami na vysielanie NFT s názvom Candy Machine. V príspevku na Twitteri, ktorý zverejnil Metaplex, spoločnosť potvrdila, že prevádzka botov v aplikácii bola čiastočne príčinou zlyhania siete.

Krach znížil cenu SOL, natívnej kryptomeny blockchainu, o takmer 7 % na 84 dolárov. V čase písania tohto článku je však 1 SOL už 90 USD. Ide o nárast o 1,2 % za deň. V 7-dňovom meradle však SOL stráca až 5 %.

porucha siete solan

Siedmy neúspech v tomto roku

Posledný neúspech je už siedmy v tomto roku. Od 6. januára do 12. januára 2022 sieť sužovali problémy, ktoré viedli k čiastočnému výpadku 8 až 18 hodín.

Vývojári mali aj rôzne iné technologické problémy. Napríklad predtým uviedli, že „transakcie s vysokým výkonom“ znížili kapacitu siete na „niekoľko tisíc“ transakcií za sekundu (TPS), čo je výrazne menej, než je cieľ projektu 50 000 TPS.

V januári bolo medzi 21. a 22. dňom v mesiaci zaznamenaných viac ako 29 hodín prestojov. Zistilo sa, že nadmerné duplicitné transakcie opäť spôsobujú preťaženie siete a prerušenia reťazca.

V septembri 2021 Solana zasiahlo veľké zlyhanie siete, ktoré trvalo viac ako 17 hodín. Tvorcovia projektu uviedli, že pád bol výsledkom DDOS útoku.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár