Solana má za sebou ďalší pád

od Martin Tkáč

Sieť Solana prežila ďalšiu veľkú katastrofu, ku ktorej došlo v stredu. Problém bol v tom, ako blockchain projektu spracováva určitý špecifický typ transakcie, ktorá sa vykonáva offline.

Ďalšie zlyhanie Solana

Validátori začali reštartovať sieť až po zakázaní týchto takzvaných „pretrvávajúcich jednorazových akcií,“ povedal pre CoinDesk šéf komunikácie Solana Labs Austin Federa. Zostanú neaktívne, kým vývojári neidentifikujú dôvod, prečo mechanizmus konsenzus Solany nefunguje správne.

To by mohlo mať dôsledky pre každého offline správcu, ktorého transakcie patria do tejto kategórie, a možno dokonca zmraziť jeho schopnosť prenášať finančné prostriedky, kým sa nevykoná náprava.

CoinDesk tiež kontaktoval kryptomenové burzy, aby sa informoval o konfigurácii transakcií Solana. Mnohé platformy zároveň hlásili problémy s vkladmi a výbermi SOL. Medzi nimi boli medzi inými Binance, Coinbase a Crypto.com.

To všetko malo negatívny vplyv na sadzbu. Natívny token SOL klesol na 39,5 USD. Je to až o 12 % menej ako včera a o 14 % menej ako pred týždňom.

solana dalsie zlyhanie

Vyskytol sa problém, ale nikoho to nezaujímalo?

Federa uviedol, že kontroverzné obchody donedávna tvorili „neuveriteľne malé percento“ obchodov so spoločnosťou Solana. Táto technológia sa však medzi burzami stáva čoraz populárnejšou.

Ale čo sa presne stalo? S najväčšou pravdepodobnosťou ide o chybu, ktorá existuje už dlho, no bola objavená až teraz.

„Pravdepodobne to bola chyba, ktorá nejaký čas existovala, ale nikdy sa nestala problémom, pretože to väčšina ľudí nepoužíva,“

povedal Federa.

Je potrebné dodať, že ide o ďalšie vážne zlyhanie siete. Solana už skôr zažila sedemhodinový výpadok, ktorý sa odohral presne cez noc medzi 30. aprílom a 1. májom. Bolo to spôsobené príliš veľkým počtom obchodov zahŕňajúcich roboty a NFT.

Naproti tomu od 6. januára do 12. januára 2022 sieť sužovali problémy spôsobujúce čiastočný výpadok 8 až 18 hodín.

Vývojári mali aj rôzne iné technologické problémy. Napríklad predtým uviedli, že „transakcie s vysokým výkonom“ znížili kapacitu siete na „niekoľko tisíc“ transakcií za sekundu (TPS), čo je výrazne menej ako cieľových 50 000 TPS v rámci projektu.

zdroj: coindesk.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár