Sójový stablecoin? Agrotoken podporovaný spoločnosťou Visa má umožniť tokenizáciu poľnohospodárskych surovín

Agrotoken je prvá globálna tokenizačná infraštruktúra pre poľnohospodárske farmy. Hoci WhitePaper zverejnil svoj projekt v roku 2020, organizácia oznámila, že má v úmysle čoskoro spustiť Agrotoken na Polkadote. Token má byť podporovaný spoločnosťou Visa, ktorá umožní postaviť parachain na platforme Polkadot umožňujúci tokenizáciu kukurice, sóje a pšenice. Agrotoken bude stablecoin zabezpečený obilninami a jedlom. Ukáže sa takýto revolučný prístup k poľnohospodárstvu ako úspech?

od Martin Tkáč

Agrotoken, ako stablecoin zabezpečený v poľnohospodárskych produktoch

Aj keď sa Agrotoken nedávno preslávil, projekt nie je vôbec nový. Nápad na efektívnu tokenizáciu poľnohospodárskych produktov sa objavil už v roku 2020. Práve vtedy bola publikovaná Biela kniha Agrotokenu. Skutočný rozruch nastal tento týždeň, keď projekt oznámil, že plány sa napĺňajú, čo bolo spustenie poľnohospodárskeho stablecoinu na platforme Polkadot.

Záujem o Agrotoken sa zvýšil, keď bolo oznámené, že stablecoin bude podporovaný spoločnosťou Visa. Toto úplne mení veci. Farmári, poľnohospodárske podniky a komerčné inštitúcie budú môcť jednoducho obchodovať, šetriť a investovať pomocou Agrotokenu. To všetko vďaka tomu, že stablecoin bude akceptovaný na všetkých predajných miestach podporovaných spoločnosťou Visa. Agrotokenov má byť niekoľko. Každá z nich bude odrážať cenu zodpovedajúcej suroviny, teda sóje, kukurice a pšenice.

Blockchainová revolúcia v poľnohospodárstve – má tokenizácia poľnohospodárskej produkcie budúcnosť?

Tokenizácia sóje, kukurice, zemiakov či pšenice sa na prvý pohľad môže zdať úplne iracionálna. Ukazuje sa však, že to nie je myšlienka bez budúcnosti. Veľké farmy sú čoraz ochotnejšie využívať moderné technológie na zlepšenie poľnohospodárstva, zvýšenie ziskov zo šľachtenia a pestovania poľnohospodárskych produktov a jednoducho pracovať pohodlnejšie. Skvelým príkladom je rastúce využívanie umelej inteligencie v poľnohospodárstve.

Agrotoken môže farmárom výrazne uľahčiť obchod s poľnohospodárskymi výrobkami. Poľnohospodárska produkcia sa navyše stane takpovediac peniazmi, pretože jej hodnota bude zabezpečená symbolom. Takáto tokenizácia má zmysel. Môže sa ukázať ako skutočná revolúcia v poľnohospodárstve, ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že čoraz väčší počet fariem sú monokultúry. To zase ponúka veľké príležitosti, pokiaľ ide o tokenizáciu poľnohospodárskej produkcie.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár