Snemovňa reprezentantov schválila zákon o infraštruktúre, ktorá by mohla zasiahnuť trh s kryptomenami

od Martin Tkáč

Americká Snemovňa reprezentantov v piatok hlasovala o balíku investícií do infraštruktúry. Ide o aktivity v hodnote viac ako 1 bilióna dolárov, ktoré sa majú realizovať v priebehu nasledujúcich siedmich rokov. Za hlasovalo 228 kongresmanov vrátane 13 republikánov a 206 bolo proti, vrátane 6 demokratov.

Snemovňa reprezentantov hlasovala o balíku infraštruktúry

Snemovňa reprezentantov USA včera schválila návrh zákona o infraštruktúre vo výške 1,2 bilióna dolárov, ktorý ak ho podpíše prezident Joe Biden, bude zahŕňať presadzovanie nového nariadenia o podávaní daňových priznaní aj voči subjektom z trhu s kryptomenami. Ide o oznamovanie všetkých transakcií týkajúcich sa digitálnych aktív nad 10 000 USD IRS.

Návrh zákona o infraštruktúre prvýkrát navrhla administratíva Joea Bidena s cieľom zlepšiť národnú logistickú sieť a internet. Problémom je, že nové nariadenia by mohli zasiahnuť americký trh s kryptomenami.

Zákon schválil Senát 10. augusta. Viacerí politici, ako Pat Toomey, Cynthia Lummis, Rob Portman, Mark Warner, Kyrsten Sinem a Ron Wyden vtedy navrhli kompromisný dodatok, ktorý by mohol ochrániť trh s kryptomenami pred negatívnymi vplyvmi nového zákona.

„Tieto zákony ukladajú veľmi chybnú a v niektorých prípadoch nevymožiteľnú povinnosť nahlásiť daň z kryptomien, ktorá ohrozuje budúce technologické inovácie,“ povedal vtedy senátor Pat Toomey.

Zákon v súčasnej podobe má od subjektov narábajúcich s digitálnymi menami vyžadovať vyššie uvedené vykazovanie. Ide okrem iného o vývojárov softvéru, overovateľov transakcií a operátorov uzlov. V praxi je to však nemožné, pretože technológia blockchain znemožňuje kontrolu, kto presne kryptomeny cez sieť poslal.

Napriek vyššie uvedeným chybám sa teraz návrh zákona dostane na stôl prezidenta Bidena.

Ako by sa mal upraviť zákon?

Odborníci odporučili zmeny v zákone o infraštruktúre. Verili, že niektoré subjekty z trhu s kryptomenami by z neho mali byť vylúčené.

To je zlé pre všetkých používateľov digitálnych zdrojov, ale obzvlášť zlé pre DeFi. Zákon výslovne nezakazuje DeFi. Namiesto toho ukladá požiadavky na podávanie správ, ktoré vzhľadom na spôsob fungovania DeFi znemožňujú ich splnenie, povedal Abraham Sutherland, profesor z University of Virginia School v rozhovore pre Cointelegraph.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár