Singapur neplánuje zakázať bitcoiny

od Martin Tkáč

Ravi Menon, šéf menového úradu v Singapure vidí veľký potenciál v kryptomenovom priemysle. Následne ubezpečuje, že túto triedu aktív nezakáže. Avizoval však vytvorenie vhodného regulačného rámca. Riaditeľ tiež vyjadril nádej, že Singapur by sa mohol stať jedným z globálnych lídrov v oblasti kryptomien.

Singapur neplánuje zaviesť zákazy

V nedávnom rozhovore predstavil výkonný riaditeľ MAS Ravi Menon svoj postoj k kryptomenovému priemyslu a jeho možnej implementácii vo finančnej sieti mestského štátu.

Predpovedá, že pred priestorom digitálnych aktív existujú tri možné scenáre:

Nemohlo by to nikam viesť, mohlo by to spôsobiť veľa zmätku alebo by to mohlo viesť k veľmi dobrému hospodárskemu a sociálnemu výsledku. Singapur musí byť pripravený na akýkoľvek výsledok, a preto by orgány mali sledovať technológiu a chápať blockchainové siete a inteligentné zmluvy.

Na rozdiel od Číny MAS neuvažuje o zásahu proti tomuto odvetviu. V skutočnosti by regulátor chcel, aby sa Singapur stal lídrom v „digitálnej budúcnosti“. To je dôvod, prečo má v úmysle zaviesť „silné nariadenia“, ktoré budú chrániť spoločnosti a jednotlivcov pri investovaní do tejto triedy aktív:

Veríme, že najlepším prístupom nie je obmedzovať alebo zakazovať tieto veci… Existujú vážne obavy: pranie špinavých peňazí a financovanie terorizmu sú zjavným nebezpečenstvom.

Napriek tvrdeniu, že digitálne aktíva majú „v niektorých ohľadoch“ výhody oproti fiat menám, Menon odmietol možnosť, že by sa bitcoin stal zákonným platidlom v Singapure. Podľa neho nemá status „skutočných peňazí“. Odporúčal, že do BTC by sa mali zapojiť iba skúsení investori kvôli jeho vysokej volatilite:

Ak s ním chcete zaobchádzať ako s investičným aktívom, musíte presne vedieť, čo robíte, nie je to pre slabé srdce kvôli volatilite kryptomien.

Singapur mieri vysoko

Podľa Menona sa Singapur musí stať globálnym centrom pre podnikanie v oblasti kryptomien. Najmä vzhľadom na prebiehajúcu digitalizáciu.

To by mohla byť dobrá správa pre obyvateľov, ktorí sa veľmi zaujímajú o digitálne aktíva. Podľa výskumu 43 % Singapurčanov vlastní nejaký druh kryptomeny a 46 % tvrdí, že vstúpi na trh v priebehu budúceho roka.

Na vysokej úrovni je aj masové povedomie občanov o kryptomenách. 93 % účastníkov prieskumu uviedlo, že už počuli o bitcoine. 25 % ho dokonca označilo za „digitálne zlato“ a „uchovávateľa hodnoty“.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár