Sieť na testovanie ethereum spálila 88k ETH v rámci prípravy na EIP-1559

od Martin Tkáč

London hard fork of Ethereum vzlietol v testovacej sieti Ropsten 24. júna. Spustenie sa uskutočňuje v rámci prípravy na spustenie testnetu v júli. Aktualizácia predstaví dlho očakávanú modifikáciu EIP-1559, ktorou sa upraví mechanizmus výpočtu poplatkov za transakcie Etherea.

Ďalšou fázou londýnskeho hard forku je implementácia do testovacej siete Goerli, ktorá je naplánovaná na 30. júna. Potom bude testovacia sieť Rinkeby spustená 7. júla a mainnet bude uvedený do života neskôr tento mesiac.

Súčasťou mechanizmu EIP-1559 je okrem zmeny štruktúry aukcie poplatkov aj spálenie „základného poplatku“. To má zabezpečiť, aby sa ekonomika éteru v priebehu času stala deflačnou.

Sledujte Burn

Aby sme pochopili tento mechanizmus v praxi, bol vytvorený web s názvom Watch The Burn. V čase písania tohto článku bolo v testovacej sieti spálených 88 483 ETH. To je ekvivalent približne 177 miliónov dolárov v súčasných cenách.

ConsenSys odhaduje ročnú zmenu dodávok na mínus 1,6 milióna ETH. V súčasných cenách to zodpovedá spáleniu 3,2 miliárd dolárov v ETH a zníži to ročnú mieru ponuky o 1,4%.

Deflačné vlastnosti siete sa po prechode na proof-of-stake ešte zhoršia. Spustenie ETH 2.0 je plánované na rok 2022 a od tej doby sa dielo už nebude ťažiť.

Vo februári zakladateľ spoločnosti Predictions Global Ryan Berckmans podrobne vysvetlil, ako by cena etherea mohla vďaka týmto deflačným mechanizmom vzrásť na päťciferné číslo.

Poplatky Etherea sú spiacim gigantom

– majú v súčasnosti hodnotu ETH na 2 500 USD
– za posledných pätnásť mesiacov vzrástol 150-krát
– začnú pribúdať držiteľom ETH, keď sa EIP-1559 spustí neskôr v tomto roku

imo, poplatky nám čoskoro výrazne pomôžu dostať sa na ETH za 20 000 dolárov. Tu je     postup 👇

– Ryan Berckmans (@RyanBerckmans) 8. februára 2021

Nádeje na veľké úspory gas z aktualizácie boli bohužiaľ zmarené. ConsenSys potvrdil, že to nebolo zámerom EIP, a dodal:

Ako vedľajší účinok predvídateľnejšieho základného poplatku by EIP-1559 mohol viesť k určitému zníženiu cien plynu (gas), ak predpokladáme, že predvídateľnosť poplatkov znamená, že používatelia majú menšiu pravdepodobnosť preplatku za plyn.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár