Severokórejskí hackeri ukradli v kryptomenách celkovo 3 miliardy USD!

Podľa údajov americkej spoločnosti Recorded Future severokórejskí hackeri za posledných 6 rokov ukradli digitálny majetok v hodnote až 3 miliardy USD. To je desaťnásobok exportu krajiny za celý rok 2021. Skupina Lazarus, ktorá je už známa svojimi aktivitami v oblasti kyberzločincov, svojimi aktivitami podporuje rozpočet KĽDR na jadrové zbrane. Zaujímavé je, že dôsledky krádeží za posledných 6 rokov sú viditeľné v čoraz agresívnejšej rétorike Severnej Kórey.

od Martin Tkáč

Severokórejskí hackeri sú pri krádeži digitálnych aktív čoraz efektívnejší

Americká spoločnosť Recorded Future sa zaoberá odvetvím kybernetickej bezpečnosti. Najnovšia správa ukazuje obrovský rozsah krádeží digitálnych aktív severokórejskými hackermi. Podľa údajov z Recorded Future severokórejskí hackeri už medzi rokmi 2017 a 2023 ukradli v kryptomenách približne 3 miliardy USD. Zaujímavosťou je, že viac ako polovica tejto sumy bola ukradnutá len za posledných 12 mesiacov. Hodnota ukradnutých digitálnych aktív zodpovedá polovici vojenských výdavkov KĽDR v danom roku.

Severokórejskí hackeri sa spočiatku zameriavali najmä na útoky na juhokórejské kryptomenové burzy. Keď získali skúsenosti s hackermi, začali útočiť aj na iné časti sveta. Podpora zo strany režimu v Pchjongjangu umožnila skupine Lazarus pôsobiť v takom rozsahu, aký je pre sólo kyberzločincov prakticky nedosiahnuteľný. Režim poskytol skupine Lazarus vhodné vybavenie a naďalej podporuje ich činnosť. Ukradnuté digitálne aktíva sa používajú na financovanie programov jadrových zbraní KĽDR.

Severná Kórea sprísňuje svoju rétoriku v dôsledku zvyšujúcej sa efektivity kórejských hackerov

Podľa správy OSN boli kybernetické útoky v roku 2023 oveľa pokročilejšie ako v predchádzajúcich rokoch. Chainanalysis si zase všimla, že skupina Lazarus v roku 2023 výnimočne často používala mixéry kryptomien ako Tornado Cach alebo Sindbad. Účinky kyberzločineckých aktivít severokórejských hackerov sú viditeľné v silnejúcej rétorike režimu v Pchjongjangu. Severná Kórea vypustila na obežnú dráhu špionážny satelit a hrozí, že vyhlási vojnu. Režim uviedol, že zostrelenie satelitu alebo akékoľvek zasahovanie doň by sa považovalo za vyhlásenie vojny a vyústilo by do „mobilizácie odstrašujúceho potenciálu“. Aktivity skupiny Lazarus sa v priebehu nasledujúcich mesiacov určite zintenzívnia, a preto sa odborníci na kybernetickú bezpečnosť už teraz pripravujú na ďalšie útoky severokórejských hackerov.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár