Šesť predpovedí bitcoin maximalistov, ktoré sa do bodky naplnili

Sledujte len tých, za ktorých hovoria výsledky. Viete, aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriu a skutočnými správami? 

od Rastislav Vasilišin

Jeden rok. 

 Predpovedať budúcnosť nie je prechádzka ružovou záhradou. Ak sa s vašimi prognózami nestotožňujú mainstreamové médiá, ihneď dostanú nálepku „konšpiračné”.

 Svet je však štvordimenzionálna skladačka s mnohými premennými, ktoré sa navzájom ovplyvňujú a robia nemožné možným. 

 Je tu však skupina ľudí, ktorej sa túto skladačku dlhodobo darí poskladať. Hovoria si bitcoinoví maximalisti. Sú to ľudia, ktorí veria, že bitcoin je jediné skutočne decentralizované digitálne aktívum a má veľkú budúcnosť. Naopak, v altcoinoch vidia len finančné šarlatánstvo, či špekulácie. 

 Maximalisti sú často vnímaní ako arogantní, toxickí, až nepríjemní, ale to len preto, že pravda, žiaľ, niekedy bolí. Aj Sokrates bol zaznávaný len preto, že hlásal pravdu. 

 Takže poďme sa pozrieť na skutočnosti, ktoré maximalisti predpovedali aj napriek tomu, že im nikto neveril a ostatní si pri nich ťukali po čele. 

Inflácia

Keď centrálne banky v roku 2020 spustili najväčšie tlačenie peňazí  v novodobej monetárnej histórii, bitcoinoví maximalisti začali biť na poplach. 

 Na rozdiel od nich, centrálne banky, politici a bankoví analytici tvrdili, že tlačenie peňazí v žiadnom prípade nepovedie k inflácii. 

 Potom, keď rast spotrebiteľských cien dorazil, infláciu už zastierať nemohli. Tvrdili, že je len „dočasná”. 

 A keď sa už inflácia vyšplhala na historické maximum, tak vyhlásili, že za to môže Putin. 

Inflation No Inflation GIF - Inflation No Inflation Nothing To See Here GIFs

Nezabúdajme tiež, že údaje o inflácii z amerického indexu spotrebiteľských cien (CPI), alebo európskeho Eurostatu, sú značne manipulované smerom nadol a skutočné údaje o inflácii je možné sledovať v supermarketoch, na čerpacích staniciach, a na bankových účtoch. Každý súdny človek uzná, že rast cien je minimálne dvojnásobný v porovnaní s oficiálnymi číslami štátu. Ale to je téma na samostatný článok. 

 V každom prípade bitcoineri dnes právom pripomínajú: „Hovorili sme vám to.“

CBDC

Na začiatku svetové vlády a centrálne banky vehementne popierali príchod digitálnych mien centrálnej banky, CBDC. 

 Paradoxne, prvá to priznala až komunistická Čína, ktorá spustila pilotný program v meste Šen-čen. Bitcoineri však predpovedali, že každá z veľkých krajina vydá CBDC do piatich rokov.

 Teraz vidíme, ako BIS, MMF, ECB, vláda Veľkej Británie a ďalších 70 krajín pracuje na vývoji vlastných CBDC. Americký Fed už dokonca spustil testovaciu prevádzku s vybranými bankami. 

Takže aj táto konšpiračná teória sa potvrdila a netrvalo to ani rok. 

Krypto podvody

Crypto Sam Bankmanfried GIF - Crypto Sam Bankmanfried Bitcoin GIFs

Rozdiel medzi bitcoinom a krypto tokenmi je pre bitcoinerov do neba volajúci a podľa nich  sú na rovnakom trhu len omylom.

 Kým bitcoin je decentralizované aktívum bez emitenta, kancelárie a riaditeľa, 20 tisíc krypto tokenov sú väčšinou centralizované softvérové firmy, riadené pochybnými manažérmi, a to bez akéhokoľvek štátneho dohľadu. 

 Stačí sa pozrieť na manažment a posledné výkvety týchto „blockchainových inovácii”, v podaní projektov ako Luna, Celsius alebo FTX.  

 Bitcoineri na tieto očividné podvody upozorňovali dlho pred ich pádom. Nikto ich však nepočúval. 

 Takže, keď vidíte pri nejakom projekte bitcoinera bubnovať na poplach, zoberte nohy na plecia a od takýchto projektov sa držte čo najďalej!  

„Shitcoiny”

Je takmer nemožné vstúpiť do bitcoinu a nenechať sa zlákať altcoinovými fantáziami, ktoré ponúkajú lepší, rýchlejší a lacnejší „blockchain”. Je to ako vábenie morských sirén, ktoré námorníkov zviedli z cesty.

 Všetky tieto báchorky sa nakoniec zrútia na nulu a navždy zmiznú v digitálnom pekle. Ak by investori sledovali názory týchto „toxických” maximalistov, ich peniaze by boli dávno v bezpečí. Avšak väčšina nováčikov je buď naivná, chamtivá alebo arogantná, a preto si musia shitcoinovú cestu vyskúšať na vlastnej koži. 

 V skutočnosti stačí dôverovať maximalistom, pretože sa čoraz častejšie potvrdzuje,  že majú pravdu. 

 Shitcoiny nestoja za to.

Crypto Sam Bankmanfried GIF - Crypto Sam Bankmanfried Bitcoin GIFs

Najvyššia miera adopcie je mimo OECD

Bitcoin Baby Rd_btc GIF - Bitcoin Baby Bitcoin Rd_btc GIFs

Jednou z najrevolučnejších vlastností bitcoinu je jeho odolnosť voči cenzúre a konfiškácii. To znamená, že bitcoin k prevodu nepotrebuje žiadne povolenie úradníka, či politika. 

 A práve v krajinách, kde sa neustále porušujú ľudské práva a kde sa cenzúra často zneužíva na totalitné účely, sa bitcoin postupne stáva najlepším spôsobom, ako ochrániť svoj majetok pred skorumpovanými juntami, často označovanými ako vlády.

 Bitcoineri už viac ako 13 rokov predpovedali, že krajiny s hyperinfláciou a neľudskými režimami budú prvé, ktoré prijmú bitcoin, aby tak unikli chudobe, devalvácii meny a útlaku.

 Dnes sa to jednoznačne potvrdilo. Krajiny s najvyššou adopciou bitcoinu sú presne tie, ktoré majú kolabujúce meny, nefunkčné finančné systémy, prípadne sú vo vojnovom stave. Ide o krajiny ako Venezuela, Argentína, Vietnam, Ukrajina, Zimbabwe, alebo Nigéria. Občania týchto krajín často nemajú na výber a bitcoin je pre nich jediným riešením.

 Bitcoin začína napĺňať víziu, ktorú jeho zakladateľ Satoshi Nakamoto predpovedal.  

Dolár ako zbraň

Okamžite po ruskej invázii na Ukrajinu, uvalili západné krajiny finančné sankcie na Moskvu. Všetci ruskí občania, bez ohľadu na to, či boli zástancami Putina alebo nie, boli jedným klikom vylúčení zo systému SWIFT a všetky ruské účty v zahraničí vedené v dolároch, boli prakticky skonfiškované.

 Bitcoineri vždy varovali, že dolár raz môže byť použitý ako zbraň hromadného ničenia. Bolo tomu tak na Kube, v Severnej Kórei alebo v Iráne. 

 Ale až vďaka ruských sankciám si mnohí uvedomili, že dolárový systém môže byť zneužitý aj proti civilizovanému národu.  Práve to bol jeden z hlavných motívov pre vznik dnes čoraz silnejšieho zoskupenia BRICS, ktoré pracuje na vývoji novej svetovej rezervnej meny krytej komoditami. Ich cieľom je nahradiť hegemóniu dolára, ktorý sa stále častejšie využíva na geopolitické účely. 

Brindis Xi Jinping GIF - Brindis Xi Jinping GIFs

Samozrejme, pri spätnom pohľade to bolo vysoko pravdepodobné, no nikto okrem bitcoinerov to nevidel. 

 Aj vďaka zneužívaniu finančného systému dnes smerujeme do multipolárneho sveta s viacerými rezervnými menami. 

 A jednou z nich sa môže stať aj bitcoin. 

Na záver

 Bitcoinoví maximalisti môžu byť nepríjemní a ich predikcie môžu znieť ako konšpirácie. 

 Avšak história ukazuje, že bitcoineri rozumejú peniazom a financiám lepšie, ako väčšina takzvaných „odborníkov”. Ak si chcete zachovať svoj majetok, ktorý ste roky budovali, radšej počúvajte bitcoinerov, hoci ich odkazy vám budú znieť nepríjemne. 

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár