Sergio Massa chce urobiť blockchainovú revolúciu: umožní blockchain občanom kontrolovať politikov?

Kandidát na prezidenta a minister hospodárstva v argentínskej vláde Sergio Massa navrhol vyvinúť systém, ktorý by občanom umožnil kontrolovať a monitorovať štátne financie pomocou technológie blockchain. Počas nedávneho predvolebného zhromaždenia vyhlásil, že Argentínčania „by mali byť schopní kontrolovať vládne výdavky pomocou svojich mobilných telefónov“.

od Martin Tkáč

Sergio Massa chce monitorovať rozpočet pomocou blockchainu

Massa navrhol implementáciu systému založeného na blockchaine na monitorovanie štátnych výdavkov. Cieľom iniciatívy by bolo aj to, aby si občania overili mieru plnenia rozpočtu. Minister tvrdí, že tento systém bude prínosom pre občanov a krajinu, pretože zvýši transparentnosť výdavkov a príjmov sprístupnením týchto údajov verejnosti.

Na zhromaždení Massa uviedol:

Žijeme v dobe komunikácie. Chcem, aby každý Argentínčan mohol ovládať svoje vládne účty online zo svojho mobilného telefónu.

Ďalej zdôraznil, že tento návrh je súčasťou jeho novej vízie vlády, v ktorej sú prioritami „etika, čestnosť, boj proti korupcii, kontrola výdavkov a transparentnosť“.

Ale ako by tento systém fungoval? Pôvodca ho označil za mechanizmus na uzatváranie zmlúv medzi argentínskym štátom a spoločnosťami realizujúcimi aktivity v rámci rozpočtu pomocou blockchainu. Takže by to bolo asi založené na smart kontraktoch.

Okrem mechanizmu uplatňovania medzi dodávateľom a zmluvnou stranou [t.j. vláda], v procese výberového konania, v procese obstarávania a v procese zadávania zákazky musí existovať konkrétny dátum platby

– dodal Massa.

Ocenil technológiu blockchain s tým, že zabezpečuje vysledovateľnosť a istotu štátnych zákaziek a slúži na kontrolu verejných výdavkov.

Massa vs. Milei

19. novembra, sa v Argentíne uskutočnilo druhé kolo prezidentských volieb. Massa bude čeliť libertariánovi Javierovi Mileimu, ktorý je slávnym fanúšikom bitcoinu. Massa navrhol nielen vytvorenie systému kontroly blockchainu, ale aj vydanie CBDC. Jeho rival je zástancom dolarizácie ekonomiky krajiny a využívania zemného plynu z Vaca Muerta, jedného z najväčších ropných polí v krajine, na ťažbu bitcoinov. V nedávnom rozhovore uviedol, že túto myšlienku podporuje z dôvodu „zníženia emisií skleníkových plynov“ vyplývajúceho z aktivity.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár