Senátorka Elizabeth Warren požaduje reguláciu trhu s kryptomenami

od Martin Tkáč

Senátorka Elizabeth Warren tvrdí, že nedostatok regulácie na trhoch s kryptomenami je „neudržateľný“. Vo svojom liste predsedovi Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) Garymu Genslerovi napísala, že burzy s kryptomenami by mali byť regulované ako burzy cenných papierov.

Senátorka Elizabeth Warrenová chce regulovať trh s kryptomenami

Pretože trhy s kryptomenami naďalej rastú a rozvíjajú sa, nedostatok regulácie poskytujúcej základnú ochranu investorov je neudržateľný. SEC reguluje národné burzy a burzy s kryptomenami, ktoré fungujú podobným spôsobom. Mali by podliehať podobným regulačným normám, uviedol Warren.

Senátor vo svojom liste požiadal komisiu SEC, či výbor potrebuje viac informácií o trhu s kryptomenami, aby zistil, či je regulácia nevyhnutná.

Warren sa v liste tiež pýta Genslera na to, do akej miery je nevyhnutná globálna spolupráca medzi krajinami na reguláciu amerických trhov s kryptomenami. V tejto pasáži objasnila, že ide o „odstránenie medzier v regulácii búrz s kryptomenami a zabezpečenie ochrany investorov a spotrebiteľov v USA“.

Zdá sa, že Warren je znepokojený aj vznikom decentralizovaných búrz kryptomien.

Zaručujú vlastnosti decentralizovaných búrz kryptomeny dodatočnú ochranu investorov a spotrebiteľov pred ochranou potrebnou v prípade centralizovaných búrz kryptomeny? Opýtala sa.

Senátor, ktorý nemá rád kryptomeny

Warren je americká právnička so špecializáciou na konkurzné právo. Od roku 2013 je Massachusettským senátorkou za Demokratickú stranu. Chcela tiež stranu zastupovať v prezidentských voľbách v roku 2020. Nakoniec bol kandidátom strany Joe Biden.

Svet kryptomien sa dopočul o Warrenovej, keď sa pýtala Marka Zuckerberga na váhy digitálnej meny. K tomuto projektu bola veľmi kritická.

Inokedy pripustila, že je presvedčená, že kryptomeny sa dajú ľahko ukradnúť a že je potrebné posilniť predpisy upravujúce tento trh.

Ako regulovať kryptomeny?

Bude SEC regulovať trh digitálnych aktív a budú nové nariadenia pre trh dobré? Gensler je považovaný za zástancu blockchainu a kryptomien. Problém je v tom, že ako šéf SEC, teda úradník musí realizovať štátnu politiku. Nie je preto jasné, či bude schopný pretaviť svoje názory do legislatívnej reality.

Na druhej strane barikády sú kongresman Warren Davidson a senátorka Cynthia Lummis. Obaja tvrdia, že americké úrady by nemali ničiť súkromie spojené s kryptomenami.

Koncom roka hovoril tajomník Mnuchin o zákaze súkromných peňaženiek – uviedol počas konferencie Bitcoin 2021 v Miami Davidson a odpovedal na otázku o možnosti nadmernej regulácie kryptomien v USA. „Je to hrozný prístup,“ dodal.

 

„Snažíme sa vytvoriť klub finančných inovácií, aby sme ho mohli využiť na vzdelávanie členov a zamestnancov Senátu USA o bitcoinoch, ich výhodách a dôvodoch, prečo je tak veľkým prínosom a prečo dokáže pracovať s americkým dolárom,“ uviedol Lummis . „Môže to byť základná sieť na celom svete a ponechať si dolár ako globálnu rezervnú menu, stále však umožňuje ľuďom obchodovať veľmi libertariánsky,“ dodala.

zdroj: decrypt.com, pixabay.com, twitter.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár