Senátori chcú preskúmať operácie spoločnosti Binance

Skupina amerických senátorov si od kryptomenových búrz Binance a Binance US vyžiadala dokumenty týkajúce sa „potenciálne nezákonných obchodných praktík“.

od Simona

Newsletter news

Americkí senátori chcú zasiahnuť Binance?

Americkí senátori Elizabeth Warrenová, Chris Van Hollen a Roger Marshall poslali tento týždeň list spoločnostiam Binance a Binance US, v ktorom obe kryptomenové burzy vyzvali, aby im poskytli určité dokumenty.

List bol adresovaný generálnemu riaditeľovi spoločnosti Binance Changpengovi Zhaovi (CZ) a generálnemu riaditeľovi spoločnosti BAM Trading Services Brianovi Shroderovi. Obsahuje žiadosť o predloženie dokumentov a odpovedí na otázky týkajúce sa „financií, stratégie riadenia rizík a činností v oblasti dodržiavania predpisov“. Poukazuje na „potenciálne nezákonné obchodné praktiky“, ktoré môžu mať obe spoločnosti na svedomí.

Dodajme, že spoločnosť Binance a jej americká dcérska spoločnosť Binance US sú dva samostatné subjekty. Spoločnosť BAM Trading Services podniká ako Binance US.

binance

S odvolaním sa na rôzne mediálne správy naznačujúce, že spoločnosť Binance mohla porušiť zákon, senátori napísali, že burza a jej „pridružené subjekty úmyselne obchádzali regulačné orgány“, umožnili prevod finančných prostriedkov zločincom a jednotlivcom, ktorí sa snažili obísť sankcie, a „skrývali základné finančné informácie pred svojimi zákazníkmi a verejnosťou“.

„Vaše konanie spochybnilo legitímnosť vášho podnikania a bezpečnosť aktív vašich klientov a vyvolalo obavy z potenciálneho vplyvu vášho konania na stabilitu trhu s kryptomenami a širšieho finančného systému,“ zdôraznili politici.

V liste sa tiež uvádza, že spoločnosť Binance si najala francúzsku audítorskú spoločnosť Mazars, aby vykonala audit potvrdzujúci rezervy burzy. Audítorská spoločnosť však „odstránila správu“ zo siete, čo vyvolalo určité obavy regulačných orgánov.

Firma dostala málo času na odpoveď

Senátori chcú predmetné dokumenty a odpovede na otázky dostať najneskôr do 16. marca. Chcú „kompletné kópie súvah všetkých spoločností Binance a dcérskych spoločností Binance“, ako aj interné predpisy a postupy spoločností v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí (AML), financovania terorizmu (CFT) a „poznaj svojho klienta“ (KYC).

Kópia listu senátorov bola zaslaná Garymu Genslerovi, predsedovi americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC), Rostinovi Behnamovi, predsedovi Komisie pre obchodovanie s komoditnými futures (CFTC), a Merrickovi B. Garlandovi, generálnemu prokurátorovi ministerstva spravodlivosti USA (DOJ).

Pred niekoľkými dňami časopis Forbes uverejnil článok, podľa ktorého spoločnosť Binance presunula takmer 2 miliardy USD svojich zákazníkov. Údajne tak urobila bez ich súhlasu. Spoločnosť tieto obvinenia odmieta.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár