Senátor Sherrod Brown chce bojovať proti phishingu

od Martin Tkáč

Senátor Sherrod Brown – predseda senátneho bankového výboru – poslal list generálnym riaditeľom spoločností Apple a Google týkajúci sa „falošných aplikácií“ na investovanie do kryptomien, ktoré sa objavujú v obchodoch oboch gigantov.

NEWSLETTER okrypte.sk
Problém s podvodnými aplikáciami

Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) tento mesiac uviedol, že straty okradnutých investorov pomocou „falošných aplikácií pre kryptomeny“dosiahli až  42 miliónov dolárov za menej ako rok. Podvodníci často pracujú tak, že vytvárajú „aplikácie“ na investovanie pomocou ukradnutého loga známych značiek. Týmto spôsobom využívajú povesť legitímnej spoločnosti na oklamanie investorov, aby im zaplatili peniaze.

Brown hovorí, že tento problém musí riešiť nielen odvetvie kryptomien, ale aj majitelia obchodov s aplikáciami.

Je tiež nevyhnutné, aby obchody s aplikáciami mali primerané záruky na zabránenie podvodnej činnosti tvorcov mobilných aplikácií.

– povedal.

Senátor preto požiadal Google a Apple, aby mu poskytli podrobný popis krokov, ktoré tieto spoločnosti podnikli pri schvaľovaní aplikácií pre kryptomeny na svojich platformách. Pýtal sa aj na procesy nahlasovania takýchto žiadostí im a frekvenciu, s akou sú obe spoločnosti monitorované kvôli podvodnej činnosti.

Brownova oznámil svoju žiadosť tesne pred vypočutím bankového výboru o podvodoch s kryptomenami a otázkach kybernetickej bezpečnosti. Senátor Pat Toomey, ktorý je priateľský voči kryptomenám, pred debatou vydal vyhlásenie, v ktorom argumentoval, že prístup Komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) označovaný ako tzv. „Presadzovanie právnych predpisov“ poškodzuje spotrebiteľov.

Senátor Sherrod Brown chce bojovať proti phishingovým aplikáciám z trhu s kryptomenami

Podvody počas medvedieho trhu

Prepad kryptomien odštartoval éru relatívneho pokoja a bezpečnosti – aspoň čo sa týka podvodov s kryptomenami. Nedávno si to všimol riaditeľ výskumu Chainalysis Kim Grauer. Zistilo sa, že takéto podvodné správanie má stúpajúcu a klesajúcu tendenciu, ktorá koreluje s inými trhovými údajmi.

Vždy však pamätajte na to, že by ste mali byť vždy opatrní a dvakrát si rozmyslieť, než niekomu svoje prostriedky pošlete. Zvlášť nebezpečné je, keď vám niekto za to ponúka veľmi vysoké výnosy z investície, ako sme na Slovensku už boli svedkami.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár