Senát v New Yorku schválil memorandum o ťažbe kryptomien

od Simona

Senát štátu New York schválil nový zákon o ťažbe kryptomien (Proof-of-Work, PoW). Jeho cieľom je vyriešiť niektoré environmentálne problémy súvisiace s kryptomenami. V praxi to môže viesť k zákazu ťažby.

NEWSLETTER okrypte.sk

Ťažba v New Yorku

Zákon, ktorý schválilo Štátne zhromaždenie, ukladá dvojročné moratórium na všetky nové ťažobné projekty využívajúce PoW.

Podľa senátora Kevina Parkera, ktorý stál za návrhom zákona, je v súčasnosti v štáte len jedno BTC datacentrum, ktorú nové nariadenia zasiahnu. Dodal, že sa spracováva ďalšia žiadosť o povolenie na spustenie podobného projektu, ktorá môže byť pozastavená až do ukončenia výskumu, ktorý štát plánuje uskutočniť. Počas moratória úrady plánujú vykonať štúdiu o potenciálnom vplyve emisií kryptomien na životné prostredie pomocou PoW.

Dodajme, že mnohí pozorovatelia politickej scény v New Yorku očakávali, že návrh zákona uviazne v štádiu analýzy vo výbore. Najmä po tom, čo sa návrhom zákona na poslednej schôdzi odmietol zaoberať senátny výbor pre ochranu životného prostredia.

Nové memorandum je v tejto súvislosti kontroverzné. Predseda výboru senátor Todd Kaminsky pre CoinDesk povedal, že sa obáva, že návrh zákona by mohol viesť k „škodlivým ekonomickým dôsledkom pre mesto New York, ak by ho ľudia považovali za nepriateľský voči kryptomenám“.

Senát v New Yorku schválil memorandum o ťažbe kryptomien

Hľadanie lacných zdrojov energie

New York je už dlho vnímaný ako dobré miesto na založenie spoločností na ťažbu kryptomien vďaka svojim lacným vodným zdrojom energie. V posledných rokoch tam začali ťažobné spoločnosti BTC prenajímať uhoľné elektrárne a montovať tam svoje ťažobné prístroje.

Kryptomenový priemysel sa domnieva, že kroky politikov sú však de facto „bezpodmienečným zákazom“ ťažby. John Olsen, lobista v Bitcoin Association, sa minulý mesiac podelil s CoinDesk o svoje obavy, že moratórium by sa mohlo v nasledujúcich dvoch rokoch predĺžiť alebo zmeniť na zákaz. To zase môže odradiť spoločnosti, ktoré chcú otvoriť svoje datacentrá v blízkosti lacných zdrojov energie v New Yorku.

Baníci BTC so sídlom v New Yorku už predtým pohrozili odchodom zo štátu, ak bude schválené moratórium, čo poukazuje na relatívnu jednoduchosť podnikania v štátoch, ktoré sú naklonené ťažbe, ako je Texas.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár