Sektor metaverse bude mať do roku 2030 hodnotu 5 biliónov dolárov

od Martin Tkáč

Globálna poradenská spoločnosť McKinsey & Company zverejnila novú správu o metaverse. Uvádza sa v ňom, že hodnota tohto sektora by za osem rokov mohla dosiahnuť 5 biliónov dolárov. Čo je zhruba hodnota japonskej ekonomiky.

NEWSLETTER okrypte.sk
Tvorba hodnoty v správe Metaverse čerpá z údajov z dvoch štúdií. Zahŕňali 3104 spotrebiteľov z 11 krajín a 448 spoločností z 15 odvetví.

Metaverse ako príležitosť

Podľa správy, keďže metaverse preniká do každodenného života, do roku 2030 sa 50 % udalostí môže odohrávať vo virtuálnom priestore. Na druhej strane bude 80 % obchodu „závislých od toho, čo tam spotrebitelia robia“. Počas tejto doby strávi každý používateľ internetu vo virtuálnom priestore približne 6 hodín denne.

Hlavnou hybnou silou metaverse bude herný sektor, ktorý predbehne zábavný priemysel, ako je hudba a filmy. V súčasnosti má toto odvetvie celosvetovo približne 3 miliardy používateľov a jeho hodnota sa odhaduje na 200 miliárd dolárov.

Stojí za zmienku, že okrem hier, ako predpovedá správa dva hlavné sektory, ktoré môžu do roku 2030 profitovať z metaverse, sú elektronický obchod a virtuálna reklama. V prvom prípade sa budú výdavky pohybovať od 2 biliónov USD do 2,6 bilióna USD av druhom prípade od 144 miliárd USD do 206 miliárd USD.

V samostatnom blogovom príspevku hlavný autor Eric Hazan uviedol, že súčasná fáza vývoja metaverse je podobná Webu 2.0 z roku 2004. Vtedajšie sociálne siete a obsah vytváraný používateľmi mali zmeniť spôsob, akým ľudia medzi sebou na internete komunikovali. Dodal však, že technológia infraštruktúry ešte nie je pripravená na realizáciu „utopických vízií spotrebiteľskej kontroly a demokratizácie internetu“.

metaverse blockchain

Nadšenie a skepsa

Správa uvádza, že 95 % vedúcich pracovníkov verí, že metaverse môže pozitívne ovplyvniť ich odvetvie. Medzitým sú asi dve tretiny spotrebiteľov nadšené z potenciálnych zmien, ktoré prináša technológia, ktorá spája virtuálny a fyzický svet.

Okrem revolúcie v sociálnych a obchodných interakciách môže integrovaná sieť virtuálnych svetov „otvoriť nové cesty pre poskytovanie verejných služieb, ako je vzdelávanie a zdravotná starostlivosť, vytváranie pracovných miest a plánovanie sociálneho priestoru“.

Avšak 31 % všetkých vedúcich pracovníkov sa obáva svojich investícií do tejto vznikajúcej technológie. Vnímajú to ako niečo nové a málo stabilné.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár