Secret Service zhabala kryptomeny v hodnote 102 miliónov USD v celkovo 254 prípadoch

od Martin Tkáč

USA Secret Service zabavila kryptomeny v hodnote viac ako 102 miliónov dolárov v celkovom počte 254 vyšetrovaných podvodov.

Americká tajná služba preberá kryptomeny

Hlavný riaditeľ tajnej služby USA David M. Smith hovoril o kryptomenách v rozhovore pre CNBC, ktorý bol zverejnený v utorok.

Smith je starší riaditeľ a špeciálny agent, ktorý v súčasnosti pôsobí ako zástupca riaditeľa amerického úradu pre vyšetrovanie tajných služieb. Vedie globálnu investigatívnu misiu agentúry. Má 161 kancelárií a viac ako 3000 zamestnancov.

Tajná služba je zodpovedná za odhaľovanie zločinov a zatknutie každého, kto poruší určité zákony týkajúce sa finančných systémov.

V posledných rokoch sa digitálne aktíva čoraz viac využívajú na uľahčenie rastúceho počtu trestných činov vrátane rôznych finančných pyramíd a ransomvéru.

Smith povedal, že agenti a analytici tajnej služby aktívne sledujú tok bitcoinov a iných kryptomien v rámci blockchainu.

Tajná služba pre kryptomeny

„Keď sledujete peňaženku s digitálnou menou, nijako sa nelíši od e-mailovej adresy, ktorá má niekoľko priradených identifikátorov,“ povedal.

 A keď človek uskutoční transakciu, ktorá sa dostane do blockchainu, máme možnosť sledovať túto e-mailovú adresu alebo adresu peňaženky  a dohľadať transakciu v blockchaine – dodal.

Podľa štatistík zostavených agentúrou tajná služba od roku 2015 zadržala od zločincov viac ako 102 miliónov dolárov v kryptomenách v súvislosti s 254 prípadmi vyšetrovania podvodov.

Smith poznamenal, že „jednou z vecí na kryptomenách je, že presúvajú peniaze rýchlejšie ako v tradičnom formáte“. Dodal, že vysoká rýchlosť prenosu transakcií robí kryptomeny atraktívnymi pre amerických spotrebiteľov aj zločincov.

USA Secret Service

Znečistite vodu a vyhnite sa volatilite kurzu

Zločinci chcú trochu „zakaliť vodu“ a pokúsiť sa zakryť svoje aktivity. Chceme to nasledovať čo najrýchlejšie, čo najagresívnejšie, lineárnym spôsobom, vysvetlil.

Dodal, že keď tajná služba odhalí nezákonnú činnosť, „trochu sa ponorí do týchto transakcií a dekonštruuje ich“.

Posielate mi niečo nesprávne v e-maile, takže viem, že s touto e-mailovou adresou súvisí nejaká trestná činnosť, môžem ju dekonštruovať, nájsť nejaké drobnosti a informácie, ktoré ste použili pri prvom prihlásení alebo registrácii na túto e-mailovú adresu – povedal.

Smith následne oznámil, že vyšetrovatelia nachádzajú čoraz viac podvodníkov, ktorí premieňajú ukradnuté BTC a iné kryptomeny na stablecoiny.

Viete, aj zločinci sú ľudia. Chcú sa vyhnúť určitej volatilite trhu spojenej s niektorými hlavnými mincami, dodal.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár