SEC žaluje Coinbase

Americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) podala žalobu na newyorskú burzu kryptomien Coinbase. Dôvod? Ponúkanie neregistrovaných cenných papierov.

od Simona

SEC vs. Coinbase

Po oznámení žaloby SEC proti Binance sa ešte neusadil prach a Komisia žaluje ďalšiu burzu. Tentoraz americkú Coinbase. Orgány tvrdia, že spoločnosť sa nikdy nezaregistrovala ako maklér, národná burza cenných papierov ani zúčtovacia agentúra. Okrem toho niekoľko tokenov, ktoré platforma ponúka, vrátane Solana (SOL), Cardano (ADA), Polygon (MATIC), Filecoin (FIL), Sandbox (SAND), Axie Infinity (AXS), Chiliz (CHZ), FLOW, ICP, NEAR, VGX, DASH a NEXO, sa kvalifikuje ako cenné papiere.

V žalobe sa spresňuje, že Coinbase od roku 2019 pôsobí ako neregistrovaný maklér.

Tým sa však príbeh nekončí. V žalobe sa tiež uvádza, že program stakingu spoločnosti Coinbase je z právneho hľadiska investičnou zmluvou. To má tiež dôsledky – burza by sa mala zaregistrovať u SEC.

Kryptomeny

Sú kryptomeny cennými papiermi?

V súvislosti so žalobami namierenými proti burzám Binance a Coinbase sa znovu otvára téma, či sú kryptomeny cennými papiermi. Šéf SEC Gary Gensler sa domnieva, že sú. Problém je v tom, že to tvrdí v médiách, ale počas nedávneho vypočutia v Kongrese odmietol svoje kontroverzné tvrdenia zopakovať.

Z dokumentov SEC zatiaľ vyplýva, že komisia považuje za cenné papiere niečo vyše 60 tokenov a kryptomien. Bitcoin ani ethereum sa na tomto zozname nenachádzajú.

Všetko, čo SEC v poslednom čase robí, ukazuje, že Komisia chce zintenzívniť svoje úsilie v boji proti kryptomenám. Žaloba proti Coinbase prichádza len deň po tom, ako regulačný orgán pre cenné papiere zažaloval spoločnosť Binance za porušenie zákonov o cenných papieroch. Binance bola obvinená z 13 porušení rôznych ustanovení toho istého zákona. Obvinenia voči Coinbase však prekvapili mnohých odborníkov z odvetvia, keďže ide o verejne obchodovanú spoločnosť.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár