SEC stanovuje nový termín pre potenciálne schválenie ETF na ethereu

Trh si už užil ETF na BTC a čaká na ďalší impulz, ktorým by mali byť ETF na ethereu. Na tie si počkáme ešte minimálne niekoľko týždňov. Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) oznámila, že o spotovom ETF spoločnosti BlackRock rozhodne čo najskôr v marci.

od Martin Tkáč

SEC rozhodne v marci

Ako sa uvádza v oznámení Komisie, „považuje za vhodné stanoviť dlhšie obdobie na prijatie opatrení v súvislosti s navrhovanou zmenou pravidiel“ týkajúcou sa vytvárania ETF.

Všetko sa to udialo takmer na poslednú chvíľu, keďže aktuálny termín na schválenie ETF spoločnosti BlackRock zo strany SEC pripadol na 25. januára. Ide o prvý z niekoľkých možných odkladov, ktoré môže SEC uplatniť v 240-dňovej lehote od dátumu podania žiadosti.

Budeme teda na rozhodnutie SEC čakať až do 7. augusta? Analytik Bloomberg ETF Eric Balchunas predpovedá, že to nebude také zlé a že konečné rozhodnutie o všetkých Ether fondoch bude prijaté – podobne ako v prípade BTC ETF – v rovnakom čase, v máji.

Dátumy schválenia ETF VanEck a Ark 21Shares sú 23. mája, resp. 24. mája, zatiaľ čo zvyšní traja žiadatelia – Grayscale Investments, Invesco Galaxy a Fidelity Investments – 18. júna, 5. júla a 3. augusta.

Ďalším dôležitým dátumom je 23. máj

– uviedol ďalší analytik agentúry Bloomberg James Seyffart 24. januára.

Začiatkom tohto mesiaca Balchunas odhadol šance na schválenie spotového ETF ETH na 70 %.

Boj na súde nebude potrebný

Mnohé nasvedčuje tomu, že vytvorenie etherových ETF si nebude vyžadovať súdny boj, ako tomu bolo v prípade schvaľovania bitcoinových fondov. Komisárka SEC Hester „Crypto Mom“ Peirceová nedávno v médiách s úškrnom povedala, že ona a jej kolegovia „by nemali potrebovať súd, aby im povedal“, že prístup SEC je „svojvoľný a rozmarný“. To je, samozrejme, odkaz na slová rozhodnutia vo veci Grayscale. SEC odmietla povoliť premenu trustu spoločnosti na ETF BTC. Spoločnosť za to úrad zažalovala. Súd konštatoval, že konanie Komisie bolo „svojvoľné a rozmarné“ a de facto nariadil vytvorenie ETF BTC.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár