SEC skúma tému DeFi. Chce vedieť, kedy je decentralizovaná a kedy nie

Kedy je DeFi skutočne decentralizované? SEC chce poznať odpoveď na túto otázku. Ale z akého dôvodu? Ide o škandál súvisiaci s jedným z projektov blockchainového trhu.

od Simona

SEC analyzuje trh DeFi

Koncom januára vyšlo najavo, že skutočným projektovým manažérom DeFi Wonderland je Michael Patryn, zločinec a spoluzakladateľ kanadskej kryptomenovej burzy QuadrigaCX. To ukázalo, že projekt vôbec nebol decentralizovaný. Najmä pokiaľ ide o prístup k financiám.

To viedlo orgány k otázke:

Kedy sú DeFi decentralizované a kedy nie?

Zatiaľ, čo niektoré decentralizované autonómne organizácie (DAO) používajú model riadenia blockchainu a každé rozhodnutie sa robí hlasovaním, iné jednoducho používajú hlasy držiteľov tokenov DAO ako „signály“ komunity, že chcú, aby sa projekt uberal určitým smerom (napr. pridelené peniaze na daný účel). Centralizované riadiace rady v druhom modeli sa však nemusia prispôsobovať rozhodnutiam väčšiny. Majú teda plnú kontrolu nad zdrojmi.

A čo SEC?

Collins Belton, vedúci partner v Brookwood PC, v rozhovore pre CoinDesk uviedol, že je to pre SEC vážna výzva. Komisia musí odpovedať na otázku, či sa v prípade tokenov DAO orgány nezaoberajú nástrojom, akým sú akcie.

Iní experti poznamenali, že mnohé blockchainové projekty jednoducho napodobňujú DAO.

Aktivita na DEX

„Za posledný rok a pol sa DeFi stalo pojmom pre čokoľvek súvisiace s financovaním kryptomien,“ hovorí Collins Belton.

Teraz bude úlohou SEC predstaviť model, ktorý umožní zachytiť DAO, ktoré v skutočnosti nie sú decentralizované. Ale ako sa to dá urobiť? Napríklad SEC alebo iné regulačné orgány budú môcť analyzovať, či sú zostatky projektov skutočne presadzované kódexom a nie úzkou skupinou ľudí alebo, čo je horšie, iba jednou ľudskou bytosťou.

Skoršie analýzy

Už v roku 2017 SEC vydala prelomovú správu o DAO, ktorá odhalila, že výbor vyšetruje ICO projektu The DAO. Bol to skorý experiment kolektívneho investovania, ktorý v roku 2016 zlyhal.

SEC poznamenala, že samotné strany DAO „možno porušili federálne zákony o cenných papieroch“.

Ako vidíte, trh DAO bude pravdepodobne čeliť aj rokom regulačnej neistoty a pomalého vytvárania príslušných nariadení.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár