SEC sa pozrie bližšie na Ethereum. Dôvodom je The Merge

Keď sa Gary Gensler stal predsedom Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC), bol považovaný za zástancu kryptomien. Bohužiaľ, jeho súčasná politika digitálnej meny už nie je taká jednoznačná. Komisia zasiahla okrem iného v Ripple a teraz sa zameriava na Ethereum.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Ethereum vs. SEC?

Aktualizácia siete Ethereum, ktorá prešl na nový model Proof-of-Stake (PoS) – pravdepodobne prinútila SEC opäť sa obrátiť na Etheerumr (ETH). V rozhovore s novinármi po bankovom výbore Senátu 15. septembra predseda výboru, Gary Gensler, povedal, že kryptomenové systémy, ktoré umožňujú držiteľom digitálnych mien ich vkladať, by mali byť hodnotené podľa Howeyho testu. Je to test, ktorý je jadrom amerického práva finančného trhu. Umožňuje určiť, či daný majetok sú cenné papiere.

Gensler médiám povedal, že umožnenie stakovania držiteľom mincí vedie investorov k nákupu takýchto aktív, aby získali niečo ako dividendu. To by znamenalo, že ether je cenný papier, takže by mal byť zaregistrovaný v SEC. SEC predtým celé mesiace naznačovala, že ETH nepovažuje za cenný papier, ale za komoditu.

Pripomeňme, že regulátor – podľa vyššie uvedeného princípu – tvrdo zasiahol spoločnosť Ripple Labs, ktorá vydala token XRP. Úrady uznali, že XRP je tiež cenný papier, čo viedlo k krachu tohto tokenu na trhu, ktorý stratil svoju 3. pozíciu v odvetví kryptomien z hľadiska kapitalizácie.

Varoval som ťa!

Na vyššie uvedené reagoval Gabor Gurbacs, riaditeľ stratégie digitálnych aktív americkej investičnej firmy VanEck. Ako tweetoval, už dlho hovoril, že „prechod z PoW na PoS môže získať pozornosť regulátorov“.

Ako slová šéfa SEC ovplyvnili sadzbu ETH? Cena ETH klesá. Dnes stojí 1 ETH „len“ okolo 1 470 USD. To znamená, že v 7-dňovom meradle cena klesla o 13% a od včera – teda prechodu na Proof-of-Stake – o 7,6%. Investori sa však zatiaľ nezľakli. Posledná štúdia o indexe strachu a chamtivosti bola vykonaná na 1 634 dolároch – index bol 39, čo znamenalo neutrálny postoj k ETH.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár