SEC sa bližšie pozerá na NFT

SEC sa bližšie pozerá na NFT

NFT si za posledný rok získali obrovskú popularitu. Ako sa však ukazuje, dostali sa aj pod drobnohľad regulátorov. Komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) sa zamerala na tvorcov NFT a snažila sa zistiť, či porušujú jej predpisy.

0 komentárov

Sú NFT cenné papiere?

Podľa agentúry Bloomberg je finančný regulátor čoraz viac znepokojený tým, že NFT sa používajú na predaj neregulovaných bezpečnostných tokenov. V rámci prebiehajúcej revízie sa skúmajú aj nevymeniteľné tokeny – NFT rozdelené na menšie časti tak, aby napríklad umelecké diela mohlo vlastniť viacero ľudí.

Podľa správy SEC v posledných mesiacoch zaslala apelačné listy zakladateľom NFT a rôznym trhom so žiadosťou o dodatočné informácie.

Koncom minulého roka komisárka SEC Hester Peirceová, známa aj ako „Crypto Mom“, varovala, že regulátor nabudúce obráti svoj pohľad na NFT.

Vzhľadom na rozsiahlu oblasť NFT môžu niektoré jej časti spadať pod našu jurisdikciu. Ľudia musia myslieť na potenciálne miesta, kde by NFT mohol naraziť na regulačný režim cenných papierov.

Rovnako ako v prípade kryptomien je hlavným problémom SEC, či možno NFT klasifikovať a regulovať ako cenné papiere. Takéto aktíva sú konvertibilným, obchodovateľným finančným nástrojom, ktorý má určitú peňažnú hodnotu. SEC používa Howeyov test z roku 1946 na určenie, či je niečo cenný papier.

Priaznivci odvetvia však vo všeobecnosti tvrdia, že pravidlá kapitálových trhov by sa nemali vzťahovať na kryptomeny alebo NFT.

Minulý rok boli podľa Chainalysis prevedené kryptomeny v hodnote okolo 44 miliárd dolárov na  NFT založené na Ethereu. Toto číslo sa v porovnaní s rokom 2020 zvýšilo o viac ako 40 000 %.

nft

Upadajúci hype NFT

Zdá sa však, že humbuk okolo NFT sa vytráca. Počet jedinečných kupujúcich klesol na najnižšiu úroveň za tri mesiace.

Podľa CryptoSlam to bolo 50 827 k 28. februáru, čo je o 47 % menej v porovnaní s januárovým maximom 95 592.

„Mini medvedí trh“ spôsobil aj pokles objemu predaja vo februári o 40 % v porovnaní s januárom. Dnes je denný objem predaja okolo 70 miliónov dolárov. To predstavuje 83% pokles z rekordného maxima 427 miliónov dolárov z 28. augusta.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár