SEC odkladá rozhodnutia o ETF od Grayscale a Bitwise

od Martin Tkáč

Americká komisia pre cenné papiere a burzy odkladá svoje rozhodnutie o dvoch žiadostiach o vytvorenie bitcoinových ETF. Žiadosti podali Bitwise a Grayscale.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Komisia má teraz ďalších 45 dní na to, aby sa dozvedela o návrhoch Bitwise Bitcoin ETP Trust a Grayscale Bitcoin Trust. Po uplynutí tejto doby ich musí buď schváliť, alebo zamietnuť. Treťou možnosťou je opätovné posunutie termínu.

Čo sú bitcoinové ETF?

ETF sú investičné nástroje, ktoré fungujú ako akcie na tradičných burzách. Vďaka tomu umožňujú vstúpiť do kryptosveta aj ľuďom, ktorí nemajú žiadne znalosti o digitálnych peňaženkách, adresách atď.

Zatiaľ čo agentúra ešte musí schváliť ETF s priamou expozíciou voči BTC (spot), povolila fungovanie niekoľkých ETF založených na futures. To sú však dve rozdielne veci. Bitcoin ETF bude naviazaný priamo na cenu BTC na spotových burzách, ako je Coinbase.

Bitcoin futures ETF sú prepojené s derivátovými trhmi, ktoré investori používajú na zaistenie rizika alebo predpovedanie smeru ceny.

Predseda SEC Gary Gensler začiatkom tohto roka oznámil, že BTC na futures kontrakty dostanú súhlas, keďže sú založené na spote takmer bez ETF: Zákon o investičných spoločnostiach z roku 1940.

Majk Spirit NFT

V spojení s ďalšími federálnymi zákonmi o cenných papieroch poskytuje zákon ’40 značnú ochranu investorov podielovým fondom a ETF.

Mnoho ďalších ľudí však cíti, že futures na BTC sú pre investorov rizikovejšie. Sú komplikovanejšie a zároveň využívajú rovnaké cenové údaje.

Kongresmani Tom Emmer a Darren Soto napísali Genslerovi:

Pýtame sa, prečo, ak povolíte ETF založené na derivátových zmluvách, nedovolíte, aby sa začali obchodovať spotové ETF. Bitcoinové spotové ETF sú priamo založené na aktívach, čo vo svojej podstate poskytuje investorom väčšiu ochranu.

Emmer, Soto a ďalší obhajcovia BTC chcú pred Silvestrom predstaviť bitcoinové ETF. Všetko však nasvedčuje tomu, že si budú musieť ešte počkať. Ak sa samozrejme nestane vianočný zázrak. SEC musí rozhodnúť o kryptoinovom Bitcoin Trust ETF do 24. decembra.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár