SEC nebude zakazovať kryptomeny. Senát ale môže

od Martin Tkáč

Gary Gensler potvrdzuje, že SEC nezakáže kryptomeny. Dodal však, že Kongres to teoreticky môže urobiť.

Gary Gensler a zákaz kryptomien

Gary Gensler, vedúci americkej komisie pre cenné papiere a burzy, potvrdil, že jeho agentúra nemá žiadne oprávnenie ani úmysel zakázať kryptomeny. Povedal to pri odpovedi na otázky politikov na pojednávaní vo výbore pre finančné služby Snemovne reprezentantov 5. októbra.

„Je otázkou, ako sa s týmto trhom vysporiadame v rámci ochrany spotrebiteľa a investora, ktorú máme a ako budeme spolupracovať s bankovými regulátormi a inými,“ povedal Gensler.

Mnoho z týchto tokenov prešlo testom, že sú investičnou zmluvou, bankovkou alebo zabezpečením – dodal.

Gensler tiež poznamenal „problémy s finančnou stabilitou“, ktoré môžu stablecoiny vytvárať.

Kongresman Patrick McHenry počas debaty obvinil šéfa SEC z nie príliš rozhodných činov.

Niektoré z vašich pripomienok vyvolali otázky na trhu a niektoré veci objasnili. Urobili ste niekoľko poznámok, ktoré zaujali trhy, ale tvorbu nariadení ste zanedbali vydaním vyhlásenia bez riadneho postupu, zaútočil politik.

Gensler mu povedal, že SEC postupuje podľa zákona o správnych postupoch.

McHenry tiež pripomenul, že Gensler na predchádzajúcich prednáškach na MIT v roku 2019 kritizoval rozhodnutia SEC, ktoré klasifikovali bitcoin a ethereum ako komodity.

Na otázku, aký je jeho súčasný názor na túto vec, Gensler uviedol, že „zákony o cenných papieroch sú celkom jasné, ak získate peniaze, spadá to pod zákon o cenných papieroch“.

Nový zákon

Pojednávanie sa konalo v ten istý deň, keď McHenry navrhol zákon o čistote digitálnych tokenov, ktorý sa vo veľkej miere spolieha na návrh na zriadenie tzv. Safe Harbor, vízia, ktorú predstavil komisár SEC Hester Peirce vo februári 2020.

Počas výsluchu McHenry na Genslera tlačil, aby zistil, či si našiel čas na preskúmanie Peirceovho návrhu.

Pán komisár Peirce a ja sme diskutovali o jej myšlienkach o potenciálnom bezpečnom prístave. Myslím si, že výzvou pre americkú verejnosť je, že ak na to nebudeme dohliadať a nebudeme implementovať ochranu investorov, ľudia budú trpieť, odpovedal súčasný vedúci SEC.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár