Peter Schiff tvrdí, že americké úrady nás ženú do krízy horšej ako v roku 2008.

Ekonóm Peter Schiff varuje, že súčasná finančná kríza bude horšia ako tá v roku 2008. Dodáva, že Fed by nemal ďalej zvyšovať úrokové sadzby, pretože už stratilo zmysel to robiť.

od Simona

Newsletter news

Peter Schiff varuje pred krízou

Peter Schiff na Twitteri napísal, že keď vláda po finančnej kríze v roku 2008 vytvorila pre banky „množstvo nových regulácií“, „ubezpečili nás, že to, čo sa deje teraz, sa už nikdy nezopakuje“.

Podľa jeho názoru však jednou z príčin finančnej krízy v roku 2008 bolo príliš veľa vládnych regulácií. Preto sa domnieva, že táto kríza bude horšia ako tá predchádzajúca.

Ekonóm zdôraznil, že keď sa v roku 2008 začala finančná kríza, dolár zdražel a zlato zlacnelo. Teraz je to naopak. Prečo? Podľa neho „si investori uvedomujú, že vysoká inflácia, ktorá mala udrieť už pred desiatimi rokmi, teraz udrie ešte silnejšie“.

Schiff kritizoval aj Fed, ktorý „spôsobil finančnú krízu“ v roku 2008 aj tú súčasnú. Pripomenul, že on sám „začal predpovedať súčasnú finančnú krízu už v roku 2009“, ale vtedy nevedel, ako dlho na ňu budeme musieť čakať.

Ďalej vysvetlil, že Fed sa opäť vracia ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu (QE). Poukázal na to, že „minulý týždeň sa bilancia Fedu zvýšila o 300 miliárd USD, čím sa za jeden týždeň vymazali štyri mesiace QT kvantitatívneho sprísňovania“. Podľa jeho názoru „do konca mesiaca by súvaha mohla dosiahnuť nové maximá“. V dôsledku toho začne inflácia opäť rásť.

Jeho komentár prišiel po tom, ako Federálny rezervný systém a americká vláda odhalili, ako chcú zachrániť krachujúce banky Silicon Valley Bank a Signature Bank. V praxi má záchrana znamenať práve návrat ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu.

inflácia

Stratil Fed svoju stratégiu?

Schiff tiež napísal, že Fed doteraz „viedol dvojsmernú vojnu proti inflácii, zvyšovaniu úrokových sadzieb a kvantitatívnemu uvoľňovaniu“. Teraz však svoju stratégiu zmenil a používa „agresívne kvantitatívne uvoľňovanie“.

„Ak bolo cieľom QT znížiť infláciu, QE ju zvýši. Budúce zvyšovanie úrokových sadzieb je teraz bezpredmetné, pretože akýkoľvek vplyv bude viac ako kompenzovaný QE,“ dodal.

„Ako som už roky upozorňoval, jediný spôsob, ako sa Fed môže priblížiť k svojmu 2-percentnému inflačnému cieľu, je nechať finančnú krízu horšiu ako v roku 2008 prebehnúť prirodzeným spôsobom bez toho, aby zachraňovala banky a ich klientov,“ napísal.

V dôsledku politiky Fedu zlato a popredné kryptomeny výrazne zdraželi. Jedna unca zlata stojí 1993 USD. To je takmer najdrahšia cena v histórii. Jeden bitcoin stojí na burzách 27 000 USD.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár