Saxo Bank verí, že NFT môže nahradiť Spotify a Apple Music

od Martin Tkáč

Nedávno sa objavilo veľa správ, ktoré spochybňovali, či Spotify vypláca hudobníkom spravodlivé mzdy. Populárna streamovacia služba zatiaľ presne neprezradila, koľko umelcom vypláca. Odborníci z odvetvia však naznačujú, že jeho sadzby sú takmer 4 000 dolárov za milión streamov. Menej ako pol centa za počúvanie piesne. Podľa Saxo Bank to nestačí, no na pomoc prichádzajú nevymeniteľné tokeny (NFT).

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

NFT vs. tradičné streamovacie platformy

Saxo verí, že vyhliadky technológie NFT sú sľubné napriek všetkému počiatočnému chaosu a humbuku. Podľa jednej správy Saxo Bank Outrageous Predictions 2022: Revolution by sa NFT mohlo ukázať ako presvedčivé pre hudobníkov a umelcov, ktorí sa cítia vykorisťovaní alebo nespravodlivo ohodnotení zo strany existujúcich streamovacích platforiem a ich príjmových štruktúr.

Blogový príspevok Madsa Eberhardta, kryptoanalytika z dánskej investičnej banky, uviedol:

Tieto modely sa nezameriavajú na jednotlivé poplatky za predplatné na skutočnú hudbu, ktorú jednotlivý predplatiteľ počúva. Namiesto toho sa všetky príjmy z poplatkov za predplatné agregujú a rozdeľujú na základe podielu každého interpreta na celkových tokoch.

Streamovacie platformy tiež účtujú obrovské provízie, ktoré v kombinácii s províziami vyplatenými nahrávacím spoločnostiam predstavujú 75 % alebo viac z celkových príjmov.

Majk Spirit NFT

NFT ako výzva pre hudobný priemysel

Infraštruktúra súčasného hudobného priemyslu ponechala pre umelcov aj ich fanúšikov len niekoľko životaschopných alternatív. Dominancia veľkých nahrávacích spoločností klesá.

Dôvod? Spotify

Z jej výsledkov za 3. štvrťrok vyplýva, že tržby vzrástli v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 27 % a dosiahli úroveň 2,8 miliardy USD.

Okrem toho sa hrubá marža audio giganta zvýšila z 24,8 % pred rokom na 26,7 % v roku 2021. V dôsledku toho sa nám v treťom štvrťroku podarilo naakumulovať viac ako 100 miliónov dolárov vo voľnom peňažnom toku.

Tento trend sa pravdepodobne zmení, pretože ľudia na celom svete budú venovať veľkú pozornosť kryptomenám a blockchainovému priemyslu. Len v roku 2021 sa na scénu NFT pripojilo veľa hudobníkov, športovcov a umelcov, ktorí na nej zarábajú.

Eberhardt zo Saxa je presvedčený o jej úspechu. Hudobníci môžu podľa neho eliminovať potrebu centralizovaného subjektu a distribuovať svoje piesne priamo svojmu publiku. To všetko vďaka blockchainovým sieťam, ktoré podporujú smart kontrakty. Decentralizovaný proces by umožnil umelcom platiť v reálnom čase. Nechali by si príjmy, ktoré zvyčajne idú do streamovacích služieb.

Analytik predpovedal, že služby streamovania hudby založené na NFT sa objavia v blízkej budúcnosti. Zapoja sa celebrity ako Katy Perry, The Chainsmokers a Jason Derulo. Toto trio je už zapojené do hudobnej platformy Audius založenej na blockchaine. Eberhardt tiež verí, že hudobníci pomaly stiahnu svoju hudbu z mainstreamových platforiem, ktoré budú „smrteľne kolabovať“.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár