Satoshi Nakamoto: Odhalí sa, keď sa Bitcoin odchýli od jeho vízie?

Chicagský rapper Kanye West, tiež známy ako Ye, bol tento týždeň videný čiapkou s nápisom „Satoshi Nakamoto“. Toto módne vyhlásenie prišlo ako zjavný výsmech JP Morgan Chase, ktorý povedal miliardárovi, aby si našiel novú banku. To by mohol byť najnovší ukazovateľ toho, ako veľmi dnes Bitcoin ovplyvňuje konzervatívny finančný svet.

od Martin Tkáč

Newsletter news
West si v poslednej dobe užíva „miznúcu módu“. Na verejných podujatiach sa objavuje s maskou plnej veľkosti. Tým prevracia pravidlá módy, aby fungovali mimo radar akceptovaného sveta. Presne ako Satoshi Nakamoto.

Nie je ťažké si predstaviť, že anonymný zakladateľ Bitcoinu (BTC) je spriaznenou dušou Západu. V neposlednom rade preto, že obaja prezentujú argumenty o nedostatočnom začlenení do tradičných finančných inštitúcií.

Satoshi Nakamoto a bitcoin: Od radikálne utopických peňazí k najväčšej online mene

S 300 miliónmi používateľov alebo zhruba 4 % svetovej populácie niet pochýb o tom, že Bitcoin za posledných 13 rokov vzrástol. Od radikálnej utopickej myšlienky peňazí, ktorú mnohí v januári 2009 nazývali bláznivým snom, až po jednu z najväčších online obchodných platforiem na svete.

Pozícia bitcoinu je dostatočná na to, aby sa mysle stojace za kryptomenami stali rockovými hviezdami globálnych financií. Tvorca Bitcoinu sa však rozhodol zostať v anonymite pod pseudonymom Satoshi Nakamoto. Bitcoin splodil odvetvie kryptomien, ktoré má teraz trhovú kapitalizáciu 913 miliárd dolárov, čo je pokles z 3 biliónov dolárov v novembri minulého roka.

Až doteraz zostáva Nakamotova pravá identita zahalená rúškom tajomstva. Niektorí hovoria, že to bol vývojový tím. Iní naopak tvrdia, že išlo o osobu, ktorá radšej nechcela byť známa. Isté však je, že niektorí ľudia sa snažili priživiť na sláve diela záhadného zakladateľa Bitcoinu.

Azda najznámejším je Craig Wright. Austrálsky IT špecialista od roku 2016 pravidelne vyhlasuje, že je zakladateľom Bitcoinu. Wright však neposkytol presvedčivé dôkazy na podloženie svojich tvrdení. Zavídxajúce vyhlásenia robí len vtedy, keď sa dostane pod drobnohľad.

Kľúčové predajné body

Jedným z kľúčových predajných bodov digitálnej meny od jej zavedenia bolo, že je relatívne bezpečná v porovnaní s fiat menami. Množstvo kryptomien však v poslednej dobe dohnali bezpečnostné problémy.

Zatiaľ čo samotný Bitcoin nebol nikdy zraniteľný voči útokom, iné kryptomeny boli niekoľko krát napadnuté hackermi. Len v roku 2022 stratilo odvetvie kryptomien v dôsledku malvéru a kybernetických útokov 2,32 miliardy dolárov, uvádza spoločnosť Peckshield, ktorá sa zaoberá zabezpečením blockchainu.

To je takmer veľkosť ročného zimbabwianskeho národného rozpočtu. To je v rozpore s úvahami zdieľanými v bielej knihe o bitcoinoch, ktorú vytvoril Satoshi Nakamoto v roku 2008.

„Určité percento podvodov sa považuje za nevyhnutné,“ povedal Nakamoto.

„Týmto nákladom a neistotám platieb sa dá vyhnúť osobne použitím fyzickej meny, ale neexistuje žiadny mechanizmus na uskutočňovanie platieb cez komunikačný kanál bez dôveryhodnej strany.“

Ďalej Nakamoto napísal:

„Potrebujete elektronický platobný systém založený na kryptografických dôkazoch namiesto dôvery. Umožní ktorýmkoľvek dvom ochotným stranám jednať priamo medzi sebou bez potreby dôveryhodnej tretej strany. Transakcie, ktoré je výpočtovo nemožné vrátiť späť, by chránili predajcov pred podvodmi. Naproti tomu rutinné mechanizmy úschovy môžu byť jednoducho implementované na ochranu kupujúcich.

Žiaľ, nestalo sa tak, pretože ľudia, ktorí dôverujú kryptomenám, najmä vznikajúcim platformám, ako je most Wormhole Bridge, zažili straty v dôsledku hackerov.

Stratil Satoshi Nakamoto kontrolu nad svojou víziou?

Hollywoodska klasika Klub bitkárov, skončí tak, že Edward Norton hľadí bok po boku na svoju priateľku, ako horia budovy spoločností vydávajúcich kreditné karty. Svojim anarchistickým nasledovníkom dal odkaz, aby sa zbavili existujúceho sveta financií, aby svet mohol začať odznova.

V čase vykonania tohto príkazu však už bezmenný rozprávač situáciu neovláda. Vládne mu jeho disociačná osobnosť Tyler Durden (Brad Pitt). U svojich nasledovníkov vyvoláva také vrstvy viery a príslušnosti, že pristupujú k činom, ktoré si predtým nevedel predstaviť.

Rovnako ako Edward Norton aj tvorca Bitcoinu, Satoshi Nakamoto sa nielen skrýva za pseudonymom, ale má anarchistickú víziu pre spoločnosti vydávajúce kreditné karty, banky a svetových finančníkov. Z miesta anonymného odtrhnutia od svojho výtvoru stratil zároveň kontrolu nad touto víziou?

V poslednej dobe dochádza v kryptomenách k odklonu od princípu decentralizácie a súkromia. V apríli miešač kryptomien Tornado Cash založený na Ethereu oznámil, že začal blokovať sankcionované adresy americkým úradom pre kontrolu zahraničných aktív.

Táto udalosť poukazuje na smer, ktorým sa kryptomenový priemysel s ohľadom na reguláciu uberá. Pre vlády sa kryptomeny stávajú príliš mainstreamovými na to, aby ich ignorovali, a príliš chaotickými na to, aby ich mohli zanedbávať.

Vládne agentúry

Na celom svete sa vládne agentúry zameriavajú na investorov do kryptomien nielen daňami, ale aj povinnou registráciou a pravidlami úplného zverejňovania.

Štátne regulácie sa čoraz viac zdajú byť cenou, ktorú bude musieť komunita kryptomien zaplatiť za asimiláciu do bežnej ekonomiky. To vyvoláva otázky o smerovaní rozvoja tohto odvetvia, najmä o tom, či decentralizácia ako nástroj boja proti cenzúre nie je mýtus.

Americký prezident Joe Biden nedávno vydal exekutívny príkaz odôvodňujúci zásahy jeho vlády do suverénnych financií v záujme „národnej bezpečnosti“.

„Musíme zmierniť nelegálne financie a národné bezpečnostné hrozby zo zneužívania digitálnych aktív,“ povedal Biden. „Digitálne aktíva môžu predstavovať významné nezákonné finančné riziká, vrátane prania špinavých peňazí, počítačovej kriminality a ransomvérového financovania terorizmu.“

Reguláciou Bitcoinu

Ľudia, ktorí hľadajú možnosť pôsobiť v ostrovnom systéme, mimo dohľadu centrálnej banky a štátu, sú čoraz viac konfrontovaní s novými požiadavkami v odvetví zhora nadol. Patrí medzi ne zatváranie podnikov a zmrazenie účtov.

Niektoré z regiónov, ktoré použili zákon na kontrolu aspektov používania digitálnych aktív, sú Čína, India, Malajzia, Austrália, Japonsko, EÚ a USA.

Veľká časť zasahovania vlád je v rozpore s tým, čo predpovedal Satoshi Nakamoto. Povedal, že do bitcoinu by nemali byť zapojení žiadni hráči tretích strán, ako sú banky a úrady. Rovnako by sa nemali zapájať do iných kryptomenových aktív.

Napríklad vláda USA sa snaží regulovať kryptomeny pod zámienkou operácií porušujúcich sankcie zo strany svojich nepriateľov, Severnej Kórey, Venezuely, Bieloruska a ďalších.

Správa OSN z roku 2019 odhaduje, že Severná Kórea z takýchto operácií zarobila 2 miliardy dolárov. Patrili medzi ne krádeže kryptomien, náhodné útoky a iné falošné praktiky.

Jedna z aplikácií v USA v roku 2020 opísala skok v kryptomene o 250 miliónov dolárov, ktorý urobila vlajková loď porušovania sankcií Severnou Kóreou, skupina Lazarus. Americké ministerstvo spravodlivosti sa snažilo zmraziť 280 adries peňaženiek, ktoré údajne používali hackeri na pranie ukradnutých peňazí.

Ministerstvo so súhlasom vzalo na vedomie zvyšujúcu sa sofistikovanosť FBI v „sledovaní a únose virtuálnych mien, ktoré zločinci predtým považovali za nemožné“. Zdôraznil, že anonymita na internete už nie je zásterkou pre počítačovú kriminalitu.

Satoshi Nakamoto: Odhalí sa, keď sa Bitcoin odchýli od jeho vízie?

Pátranie po Satoshi Nakamotovi

Zdá sa, že svet, ktorý vytvoril Satoshi Nakamoto, smeruje k tomu, aby bol veľmi obľúbenou menou, ktorá funguje online. Oddeľuje sa od étosu svojich zakladateľov, ktorí uprednostňovali decentralizáciu a súkromie.

Ale kde je Satoshi Nakamot? je nažive? Je to na pláži na Maldivách? Alebo možno je v pivnici na Floride alebo sa vyhrieva na slnku v Kapskom Meste? Teraz, keď sa bitcoin stal globálnym úspechom, nechce sa zožať slávu?

Možno Satoshi vie, že bitcoinová komunita už má pred sebou veľkú úlohu. Jeho demokratický model pre nich, a nie jeho vlastná príťažlivosť celebrít, môže byť tým, čo Bitcoin potrebuje, aby sa vrátil k svojim tradičným hodnotám.

Vráti sa Satoshi Nakamoto?

Bitcoin maximalisti držia pevnosť

V Nakamotovej neprítomnosti je tu ďalšia skupina bitcoinových drsných chlapíkov, ktorí strážia pevnosť. Hovoria si „bitcoinoví maximalisti“. Títo fundamentalisti veria, že BTC je jediná kryptomena, ktorá bude v budúcnosti potrebná.

Veria, že všetky ostatné digitálne meny sú nižšie ako bitcoin a že nespĺňajú ideály, ktoré predstavil Satoshi Nakamoto. Bitcoin však narazil na problémy pri zvládaní zvýšených objemov transakcií, čo viedlo k vytvoreniu ďalších blockchainov, ktoré by to dokázali.

Mnohí maximalisti sú skalopevne presvedčení o zakladajúcom étose Bitcoinu. Tiež čelili kritike za obhajovanie stratégie, ktorá nedokázala vyvinúť Bitcoin na produktívne aktívum, akým je Ethereum.

„Maximalistický príbeh stratil kontakt s realitou,“ napísal v minulosti na Twitteri Muneeb Ali, zakladateľ platformy Stacks pre inteligentné kontrakty Bitcoin s otvoreným zdrojom. „Maximalizmus bitcoinu predpokladá svet s nulovým súčtom. Sme však v rozvíjajúcej sa ekonomike kryptomien.“

Vráti sa skutočný Satoshi Nakamoto?

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár