Satoshi Nakamoto má svoj pamätník v Budapešti

od Martin Tkáč

Satoshi Nakamoto, zatiaľ neznámy tvorca tvorca bitcoinu, má svoj vlastný bronzový pamätník v Maďarsku.

Sochu odhalili v technologickom parku v Budapešti, na ktorom je aj socha zosnulého spoluzakladateľa spoločnosti Apple Steva Jobsa.

Keďže Nakamoto je anonymná postava, niektorí porovnávajú náročnosť navrhnutia jeho sochy s prorokom Mohamedom. Rovnako tak Andras Gyorfi, muž za projektom, Nakamoto označuje za akési božstvo.

Satoshi považujeme za zakladateľa celého odvetvia kryptomien. Vytvoril bitcoin, vytvoril technológiu blockchain, je bohom nášho trhu.

Preto bola do návrhu sochy zabudovaná tajomná povaha zakladateľa Bitcoinu. Vďaka jednotnej tvári a kapucni prevlečenej cez hlavu nemá Satoshi okrem srdca vyryté nad srdcom žiadne iné rozpoznateľné znaky.

Bola to veľká výzva. Je veľmi ťažké urobiť portrétnu sochu osoby, o ktorej nevieme, ako presne vyzerá

Vzhľadom na anonymitu Nakamota vývojári urobili jeho tvár reflexnou. Ľudia, ktorí sa na sochu pozrú, v nej uvidia svoj vlastný odraz.

Dúfam, že som prostredníctvom sochárskeho jazyka dokázal sprostredkovať základnú myšlienku bitcoinu, že patrí každému a nikomu súčasne.

Prečo si Satoshi zaslúži sochu?

Nápad Andrasa Gyorfiho postaviť sochu Nakamotovi bol spôsobený jeho obdivom k Satoshiho vynálezu. Bitcoin nazýva „efektívna, spravodlivá a transparentná databáza“, ktorá môže zlepšiť každý aspekt nášho sveta.

Satoshi Nakamoto opustil komunitu kryptomien po odoslaní posledného e -mailu vývojárom v roku 2011, pričom tajil svoju skutočnú identitu. Od tej doby priniesol bitcoin komunitu verných ľudí, ktorí sa pozerajú na Satoshiho s takmer náboženskou úctou.

Generálny riaditeľ MicroStrategy Michael Saylor, vedúci komunity a hlavný investor v bitcoine, o tom pravidelne hovorí pomocou biblického jazyka a mytologických metafor.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár