Sam Bankman-Fried odmietol vinu

Samotný Bankman-Fried v utorok odmietol vinu v obvineniach z trestného činu. Tvrdí, že investorov a klientov svojej burzy nepodviedol.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Sam Bankman-Fried: Som nevinný!

Bankman-Fried bol obvinený z ôsmich obvinení, ktoré sa týkajú finančných trestných činov, prania špinavých peňazí alebo porušovania predpisov súvisiacich s financovaním politických kampaní. Tento 30-ročný mladík je obvinený aj z drancovania zákazníckych vkladov na podporu svojho hedžového fondu Alameda Research, nákupu nehnuteľností a darovania miliónov dolárov od používateľov burzy na spomínané politické kauzy.

„Finančné prostriedky zákazníkov boli tiež použité a prané prostredníctvom politických darov, charitatívnych darov a rôznych vysoko rizikových investícií,“ uviedla na pojednávaní federálna prokurátorka Danielle Sassoon.

Dodala, že jej tím má množstvo dôkazov, ktoré poukazujú na Bankman-Friedovu vinu. Tie majú byť súdu predložené v najbližších týždňoch.

Americký okresný sudca Lewis Kaplan vytýčil v utorok termín pojednávania na 2. októbra.

Bankman-Fried so sudcom počas procesu nehovoril, ale poradil sa s jeho právnikmi. Pred obvinením si podal ruku s jedným z prokurátorov. Potom v súdnej sieni oslovil skupinu karikaturistov a vyjadril sa k ich práci, uviedla agentúra Reuters.

Absolventovi Massachusettského technologického inštitútu hrozí až 115 rokov väzenia. Predtým verejne priznal chyby, no dodal, že sa nepovažuje za vinného.

Pôjde Bankman-Fried do väzenia?

Bývalý šéf FTX bol zatknutý na Bahamách a minulý mesiac bol vydaný do USA. Kým v prvej krajine ho zavreli do väzenskej cely, vo svojej domovine ho umiestnili len do domáceho väzenia. Žije so svojimi rodičmi Josephom Bankmanom a Barbarou Friedovou.

V utorok sudca Kaplan uložil novú podmienku podmienečného prepustenia s tým, že Bankman-Fried nemôže mať prístup k aktívam FTX alebo Alameda Research. Stalo sa tak po tom, čo prokurátori obvinili podnikateľa zo snahy previesť kryptomeny, ktoré patrili bývalej spoločnosti, na iné adresy, ku ktorým úrady nemajú prístup.

Mark Cohen, právnik Bankman-Fried, povedal, že jeho klient „neurobil“ žiadne prevody finančných prostriedkov. Nie je známe ani to, či prokurátori majú na uvedené skutočnosti dôkazy.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár